• Udělej sádrový odlitek jedné stopy zvířete žijícího na svobodě (nebo i psí stopu v případě, že jsi ji nalezl v přírodě a není to stopa Tvého psa) a dones ji ke zkoušce.
odlevani

Odlitek po vytvrdnutí očistíme a omyjeme. Pokud odlitek natřete olejem, můžete jej otisknout do husté sádrové kaše a získat tak věrný obraz stopy v přírodě. Odlitky si můžeš nabarvit pomocí temper.

odlitek-bebina-efa-nahled

Odlitek Bebiny a Efy

K tomu, aby vše proběhlo jak se patří, budeš potřebovat sádru, misku, vodu, něco na míchání sádry – například špachtli, klacík,… a pokud chceš mít odlitek jak se říká pro fajnšmekry, tak si sežeň kus tvrdého papíru na ohrádku.  Můžeš si ho vystřihnout třeba z krabičky od sýra.

Nejdříve si najdi vhodnou stopu a trochu ji posypej sádrou. Nemusíš moc. Jde jen o to, aby šel odlitek dobře vyndat.

Poté si připrav misku a nasyp do ní trochu sádry.

Přilej trochu vody.

Ale pozor, ne moc, jinak to zkazíš!

Poté směs dobře rozmíchej. Měla by ti vzniknout hmota, která není ani řídká, ale ani moc hustá. Měla by vypadat asi jako bramborová kaše.

Až budeš mít vše hotové, tak sádru nalij do stopy. Pokud máš ohrádku, postav ji okolo stopy a sádru nalij až k jejím okrajům.

Pokud máš sádru moc tvrdou, tak ji opatrně zatlač do stopy, ale pozor, ať ji nezničíš. Byla by to škoda.

Počkej, než sádra zatvrdne. Trvá to cca 15 minut. Dej si ale pozor. dole schne sádra pomaleji, lepší je si počkat, než to celé zkazit, když uuž jsi skoro u konce.

Až si budeš myslet, že je sádra tvrdá, vyndej odlitek ze země. Můžeš použít i klacík, nebo třeba špachtli, jen buď opatrný.

Tak, odlitek máme venku.

Teď už jen stačí odlitek očistit. Nejlepší bude, když si vezmeš štěteček, ale když není zbytí, vem si klidně klacík.

A máme hotovo. Přijď odlitek ukázat kterémukoli vedoucímu a on ti podepíše další splněný bod v Základní oddílové zkoušce.

  • Abys měl odlitek ještě hezčí, můžes si ho pomalovat vodovkami. Doporučuji světlé barvy, ale výběr je jen na tobě  (Opičák)
  • Neodlévej stopy na vlhké půdě (Vojta)
  • Pokud je venku sníh, tak se o odlévání raději také nesnaž, Půda je sice zmrzlá, ale sádra schne velice pomalu (Opičák)
  • Při přilévání vody do misky buď opatrný, aby jsi to nemusel předělávat (Mates)
Kategorie: Blog

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..