• Víš, co dělat, když tě potká:

drobné řezné a bodné rány, odřeniny

zdrav-1
zdrav-2  

Opláchneme vodou, prohlédneme, zda v ráně není nečistota, dezinfikujeme. Podle potřeby stáhneme okraje rány (speciálně upravenou náplastí, tzv. leukostehem, nebo mašličkou), nebo přelepíme náplastí, případně zavážeme obvazem.

klíště

 

  zdrav-3

 zdrav-4

Klíště nikdy nevytrháváme, jeho bodec je opatřen obrácenými háčky, které zabraňují volnému vytažení. Klíště potřeme jakýmkoliv olejem, dezinfekcí (udusí se) a z rány ho vyvikláme nebo vytočíme pinzetou (je jedno, na kterou stranu, nemá levotočivý ani pravotočivý závit), pak ránu dezinfikujeme.

včelí a vosí bodnutí

 

 

zdrav-5

 

Pokud v místě bodnutí zůstane žihadlo, opatrně je vyjmeme (pozor na jedový váček, který může u žihadla také někdy zůstat, pokud jej náhodou zmáčkneme, přidáme jed do rány), ránu dezinfikujeme a přiložíme studený obklad, může být s roztokem octa.

vyvrknutý kotník

  zdrav-6

 

Stáhnout pružným obinadlem.

drobné popáleniny

 

  zdrav-7

Hlavní pravidlo je místo rychle schladit, při první pomoci nám stačí studená voda, máme-li k dispozici pak Panthenol (pěna ve spreji).

zlomeniny

 


 

zdrav-8


Uvažujeme pouze jednoduché zlomeniny na ruce nebo na noze. Na ruku nemusíme vždy použít dlahy. Pokud nemáme jiný materiál k dispozici, než šátek, položíme do něj ruku jako do závěsu a přivážeme k tělu pomocí jiných šátků, páskem, řemenem a podobně. Zlomenou nohu můžeme bez dlah přivázat ke druhé a tak zlomeninu znehybnit. Jako dlaha může posloužit cokoliv pevného: laťka, lyžařská hůlka, kmínek stromku a podobně. Zlomeniny tohoto druhu, pokud to jejich umístění dovoluje, fixujeme na nejbližší dva klouby.

umělé dýchání

zdrav-9

Nejdříve musíme zajistit průchodnost dýchacích cest. Ohrožení života vzniká tím, že postiženému zapadne jazyk nebo hrozí udušení zvratky a podobně. Postiženému zakloníme hlavu dozadu, druhou rukou předsuneme bradu a ústa se pootevřou. Vyčistíme dutinu ústní prsty zabalenými do kapesníku. Zraněné položte do stabilizované polohy. Nezačne-li sám dýchat, je nutné provést resuscitaci. Vdechy jsou ve stejném objemu jako vaše běžné výdechy! „Nepřefukujte“ pacienta. Běžte zboku pacienta na kolena, přiložte spojené ruce cca 4 prsty pod hrudníkem dlani na pacienta a mačkejte v rytmu písně Rolničky, rolničky. Takto dokud nepřijede sanitka. Pokud se pacient předtím dusil, nebo je na to podezření, na začátku 5× vdechněte.

Všechny uvedené situace vyžadují buď přítomnost, nebo přímo zásah zdravotníka, zlomeniny po ošetření samozřejmě převoz k lékaři!


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..