MILNÍKY

Výčet událostí, které se v příběhu udály.

POSTAVY

Kdo je kdo? Orientuj se v dění a postavách.

PRO NADŠENCE

Pro skalní fanoušky něco navíc.

ARCHIV CELOROČEK

Co jsme odehráli v letech minulých.

REPORTY Z AKCÍ

Vše důležité, co se stalo v této celoroční hře.

Ramcák celoroční hry

Program víkendových akcí v této celoroční hře.

Ramcák tábora

Program tábora Záhada hlavolamu.

Milníky celoroční hry

L
I
N
G
2019

Záhada hlavolamu

image
Prožili jsme příběh, který se točil kolem Široka, ježka v kleci a volby Velkého Vonta. Nakonec jsme objevili obrovského ježka v kleci, kde byl plán k sestavení koloběžky od Jana Tleskače. Odjeli jsme závod míru se žlutými kvítky.
08/14/2019
Read more 08/14/2019

Našli jsme zprávu od Vontů

image
Po podepsání smlouvy jsme obdrželi dopis, kde byl popis cesty, kudy jít. Byla to krásná procházka po různých zákoutích. Na konci jsme objevili zprávu - pozvánku.
06/20/2019
Read more 06/20/2019

Ale museli jsme podepsat smlouvu...

image
§ 177 Útisk
06/19/2019
Read more 06/19/2019

Máme zpět vlajku Rychlých šípů

image
06/19/2019
Read more 06/19/2019

Vlajka Rychlých šípů je v zajetí

image
Vontové nám sebrali vlajku Rychlých šípů. Musíme si ji vyzvednout na Rváčově. Pokud se nebojíme...
06/17/2019
Read more 06/17/2019

Splnili jsme slib

image
"Jsme prašiví druhostraníci a ve Stínadlech nemáme co pohledávat."
05/19/2019
Read more 05/19/2019

Prohráli jsme souboj s Vonty

image
Bohužel jsme vyhráli jen 1 ze 3 disciplín (běh uličkami). Musíme tedy vyvěsit potupný vzkaz na naši klubovnu.
05/18/2019
Read more 05/18/2019

Prožili jsme Rychlonožkovy sny

image
Rychlonožka měl prapodivné sny o tom, jak byl slavný vynálezce, jak zachránil Vinnetoua před zajetím cizím indiánským kmenem, jak Bláťa jezdila na vozítku pana starosty z Holubinek, jak letěl vesmírem a potkal mléčnou dráhu… A my byli u toho.
04/23/2019
Read more 04/23/2019

Hráli jsme vracenky

image
Spolu s Vonty si Šťávina, Pajdák a Opičák zahráli hru vracenky/vracky. Jedná se o zajímavou hru s tradicí, která se po mnoho let hrávala (a nyní se tradice díky Vontům obnovuje) v jedné ze specifických stínadelských uliček.
  Turnaj byl bohužel přerušen (takže jsme dostali výklep jen v jednom zápase), ale i tak to bylo dobrodružství!
04/16/2019
Read more 04/16/2019

Trénink mrštnosti a rychlosti

image
I kvůli tomu jsme trénovali na úprk Vontům. Může se i hodit při honu na Široka.
03/24/2019
Read more 03/24/2019
2019

Postavy celoroční hry

Rychlé šípy

listopad_18_016 - kopie
Mirek Dušín

Je blonďatý a zpravidla chodí oblečen ve žlutém triku a hnědých šortkách. Jeho základním charakterovým rysem je výjimečný smysl pro čest a hrdost. Za každou cenu se snaží hájit pravdu, ctít přátelství a pomáhat.

listopad_18_016 - kopie
Jarka Metelka

Mirkův zástupce, druhý nejstarší člen. Má černé vlasy a bývá oblečen celý v modrém. Je rozvážný, přemýšlivý; ve stínadelské trilogii se projevily jeho detektivní schopnosti. Název klubu “Rychlé šípy” byl jeho nápadem.

listopad_18_016 - kopie
Jindra Hojer

Blonďatý chlapec, obdivovaný pro svůj úpravný vzhled. Chodí v bílém triku a červených šortkách. Na rozdíl od ostatních není ve městě starousedlíkem, takže mu hoši občas vyprávějí příběhy z historie města.

stinadla_019 - kopie
Červenáček

Známý pro svou červenou čepičku. Je černovlasý a mívá modré triko a červené šortky. Je z Rychlých šípů nejmladší a umí dobře kreslit. Občas se dostane do problémů pro svou přílišnou ctižádostivost a vznětlivost.

rychlonozka
Rychlonožka

Druhý nejmladší, popleta, prostořeký, ale dobrosrdečný. Má tmavě zrzavé vlasy na ježka, červené triko a modré šortky. Autor mnoha průpovídek, které zlidověly.

stinadla_013 - kopie
Vontové

Vontové jsou chlapci ze Stínadel. Mají vlastní organizaci a její vůdce je Velký Vont. Ten má za symbol ježka v kleci. Vontové nosí na klopách žlutý špendlík.

Bratrstvo kočičí pracky

dlouhebidlo_300

Dlouhé Bidlo

Zakladatel a vůdce Bratrstva. Je o dvě hlavy vyšší než ostatní. Nosí brýle, hnědé sako a pumpky a je to zbabělec. Se Štětináčem se seznámil tak, že chtěl s jeho pomocí získat kočičí pracku, aby s ní mohl přivolat na Rychlé šípy různá neštěstí.

stetinac_300

Štětináč

Štětináčovou zálibou je chov krys a myší. Stará se o ně ve svém dřevníku, kde se Bratrstvo schází. Je zpustlý a na sto honů cítit myšinou. Bydlí v čísle 13 a na chvilku byl i hlavou Bratrstva (po prohře s Rychlými šípy). V jednom příběhu ho rodiče vyhnali z domu.

bohous_300

Bohouš

Bohouš je nejmladší člen Bratrstva. Je po celé Druhé Straně proslulý svou podlostí a zbabělostí, přezdívá se mu "Ostuda všech Bohoušů". Neustále nosí kapuci a nesnáší vodu. Přestože je schopen Bratrstvo kočičí pracky kdykoli pro cokoli zradit, je v něm stále přijímán.

Vybrané vedlejší postavy

vlasta_300

Vlasta Sýkorová

Je dívka, která chlapcům vyšije klubovou vlajku. Mirek s chlapci ji také ochrání před Černými jezdci. Mezi Mirkem a Vlastou by něco mohlo být.

tondapirko_300

Tonda Pírko

Sirotek, žijící v ruině. Rychlé šípy mu pomohou z jeho aktuálního příbytku v hostinci, kde je týrán a trápí se, do dětského domova, kde najde kamarády a je mnohem šťastnější.

bublina_300

Bublina

Bublina je skvrnitý pes, který jednou na ulici začne sledovat Rychlonožku a jde za ním až do klubovny. Hoši se ho ujmou, pojmenují ho Bublina a učiní z něj svého klubovního psa.

Film z tábora Záhada hlavolamu

Pro nadšence

Rychlé šípy je název fiktivní chlapecké pětice z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara, vytvořené jako alternativa k formálnímu skautingu. Komiksové příběhy Rychlých šípů vycházely původně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel a byly vyvrcholením snah Jaroslava Foglara o zavedení výchovných čtenářských klubů mezi mládeží. Příběhy svých Rychlých šípů považoval Foglar za své největší životní dílo, zatímco od skautingu si postupně začal držet čím dál větší odstup. V dobách kdy Rychlé šípy z nějakého důvodu nevycházely, využíval Foglar pro stejné účely Klub zvídavých dětí, Svorné gambusíny nebo Kulišáky, které stvořil nebo redigoval k obdobným účelům.

Dne 17. prosince 1938 vyšel v časopise Mladý hlasatel historicky první díl komiksu Rychlé šípy. Seriál z dílny spisovatele Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera se stal netušeným fenoménem. Ovlivnil celé generace dětí, které zakládaly podobné kluby a toužily se vyrovnat obdivované pětici: Mirkovi Dušínovi, Jarkovi Metelkovi, Jindrovi Hojerovi, Červenáčkovi a Rychlonožkovi. Tito hrdinové dodnes žijí v nejrůznějších knižních reedicích, v divadelních hrách, písních i v četných parodiích. A navíc tenhle časopisecký seriál předznamenal směřování českého komiksu na desítky let dopředu.

Více informací zde či zde.
Doporučujeme podívat se i na foglarovský magazín Bohoušek.

PODÍVEJTE SE NA SERIÁL (1969)

BAREVNÝ FILM (1993)

BONUS

POMALÉ ŠÍPY

FENOMÉN FOGLAR

K zakoupení zde nebo k zapůjčení u Opičáka.

REPORTY Z AKCÍ

Největší podporovatelé

Podporují nás i další, kompletní seznam naleznete zde. Děkujeme!