MILNÍKY

Výčet událostí, které se v příběhu udály.

POSTAVY

Kdo je kdo? Orientuj se v dění a postavách

PRO NADŠENCE

Pro skalní fanoušky něco navíc

ARCHIV CELOROČEK

Co jsme odehráli v letech minulých

REPORTY

Vše důležité, co se stalo v této celoroční hře

RAMCÁK CELOROČNÍ HRY

Program akcí v této celoroční hře

RAMCÁK TÁBORA

Scénář tábora ke stažení

FOTOGALERIE

Fotogalerie z celého školního roku

MILNÍKY CELOROČNÍ HRY

10. 8. 2019
10. 8. 2019

POŠŤÁK PŘINESL WONKOVU ČOKOLÁDU NA TÁBOR

Na tábor nám pošťák přinesl obrovskou Wonkovu čokoládu. Nevíme od koho. Tak jsme si ji s chutí dali a děkujeme.

16. 10. 2019
16. 10. 2019

v klubovně se objevily 2 čokobomby

Bohužel jsme v nich při hře Čokoláda zlaté kupóny nenašli.

Listopad 2019
Listopad 2019

Vstoupili jsme do čokoládovny

Wonka nás přivítal epesním divadlem s hořícími rekvizitami a provedl nás odpočinkovým sálem (ložnice), relaxačním sálem (příroda) i čokoládovým sálem (mňam!). Pomohli jsme mu odhalit nejlepší část žížaly jakožto novou ingredienci pro speciální cukrovinku. A to díky tomu, že jsme se je díky studentkám z katedry biologie pod PedF UK naučili pitvat.

Leden 2020
Leden 2020

Cukrová hora

Zahráli jsme si tradiční lumpaliádu a z cukrové hory přinesli led do mrazáků, kde jsme vyrobili vlastní cucnakládě.

Únor 2020
Únor 2020

Návštěva zubaře

Navštívili jsme ordinaci Wilbura Wonky a naučili se řádně se starat o svůj chrup. Willy Wonka se s otcem po dlouhé době udobřili. Poté jsme měli možnost navštívit žvýkačkový sál a vyrobit si mimo žvákací pryže i vlastní sliz.

Březen 2020
Březen 2020

Úklid továrny a ekologie

Panu Wonkovi jsme pomohli uklidit okolí továrny od plastů a jiného nepořádku, aby byly lesy kolem čisté. On zase díky nám pochopil, že čokoládovna může využívat i ekologičtější materiály, a tak místo plastového létajícího výtahu vynalezl skleněný. Též jsme se naučili vyrábět nové věci z dříve využitého matriálu k něčemu jinému, co již neposlouží.

25. 7. 2020
25. 7. 2020

Boarding pass

Je to snad až k nevíře! Přežili jsme obávanou cestu vlakem. Prý teď bourají a ještě s námi jela banda technařů. Děti jsme ochránili před dávkou nabízeného alkoholu 🤦. Wonka Travel je skvělá cestovka! Teď už jen letecky až do Lumpálie. Ale letadel se dnes už nikdo nebojí. 😋

🏮 Za chvíli odevzdáme svá zavazadla

🖥️ Necháme je projet skenerem (snad nikdo nemá u sebe drogy, střelné zbraně nebo koronáče)

🚪 Projdeme gate

🛩️ Hurá do letadla

💽 Let je dlouhý - zhlédneme tedy naučný film Ze života táborníka: příprava spavnostního ohně (hádejte, kdo v něm zahrál excelentně svou roli)

🏝️♨️ Už z letadla uvidíme Lumpálii, kde na letišti planou ohně namísto reflektorů

26. 8. 2020
26. 8. 2020

Cesta do divočiny

Pomocí čtyřkolek jsme se z letiště dostali do džungle v Lumpálii. Jsme na ni připraveni s klobouky, kšandami a korálky kolem krku. Večer nás při poznávání nových chutí přepadl vejcucník. Ale utekli jsme mu!

27. 8. 2020
27. 8. 2020

Obrana základního tábora

Zprovozňujeme stroj pana Wonky a ctíme při tom 4 elementy, vyrábíme chlazení (vodní), elektropohon (nutné uzemění), finskou svíci (oheň pro první zážeh) a vrtue (vzduch) již na stroji je.

27. 8. 2020
27. 8. 2020

Noční nákup v hobbymarketu

Sehnali si v nočním hobbymarketu nějaké náčiní na stavbu obranných bunkrů před vejcucníkem.

28. 8. 2020
28. 8. 2020

Ochranný rituál

Stavěli jsme obranné bunkry, vlajka vlála, kompletovali jsme nové časopisy, Wonka si postavil pojízdný Wonkabunkr přímo před vchod do srubu, náčelníkovi jsme pomohli získat uloupený amulet od vejcucníka (uspali jsme ho léčkou).

29. 8. – 31. 8. 2020
29. 8. – 31. 8. 2020

Dobrodružná cesta - Senioři

Senioři putovali k pramenu lumpálijského veletoku, kde nabrali živou vodu k zalévání semínka.

29. 8. – 30. 8. 2020
29. 8. – 30. 8. 2020

Dobrodružná cesta - junioři

Junioři na puťáku nalezli prazvláštní semínko.

31. 8. 2020
31. 8. 2020

Semínko

Junioři vytvořili květináč pro semínko, zalili ho, pohladili, zazpívali písničku i mantru Matce Zemi.

2. 8. 2020
2. 8. 2020

Bitva s Lumpapumpy

Den předem byl relax den plný workshopů bez příběhu. Nespadal pod celoroční hru Wonkova čokoládovna.

Dnes jsme měli slušně nadupaný workout trénink, abychom byli schopni svést s nepřátelskými Lumpalumpy boj o ukradenou součástku stroje Willyho Wonky. Boj jsme prohráli, není každý den posvícení...

Šaman Lumpalumpů však přišel s nabídkou výměny za věci, které jsou každému jednotlivci nejcennější. Získáme součástku?

3. 8. 2020
3. 8. 2020

Zpátky v divočině

Měli jsme dobrodružné aktivity spojené s procházkou po okolí Lumpálie. Vzhledem k dešti, jsme se sešli v jídelně a hráli oblíbenou hru Země, město.

Následně bylo možné si zvolit mezi zpracováváním dřeva a velkou bahenní bitvou.

V noci jsme pak měli setkání s náčelníkem Umpalumpů, který vyjednal navrácení věcí nám nejcennějších a za světel loučí a pochodní nás vyslal na cestu. Prošli jsme kolem vejcucníka a získali světélkující přísadu do Wonkova stroje. Tu jsme ještě tu noc do stroje nalili.

4. 8. 2020
4. 8. 2020

Vyvař si novou příchuť

při vydatném dešti probíhalo vaření. Nejprve pod přístřešky, ale pak už byl takový slejvák (chlíšťák, chcete-li), že by Poutníka ven nevyhnal. Ale museli jsme. Bylo nutné nalrmit to nejdůležitější v Lumpálii, totiž housenky.

Po obědě pršelo ještě více. Přesunuli jsme se tedy z improvizovaných přístřešků do srubu, kde pokračovala soutěž ve vaření. Zvládli jsme to klasicky (tj. postaru) na vařičích poháněných pevným lihem. Hustý, že ano?

Do toho přijela Česká televize a natočila reportáž do Zpráviček pro děti.

Willy Wonka nám za odměnu přinesl několik housenek a ty jsme mohli vhodit do stroje jako další přísadu.

Po setmění jsme se zúčastnili soutěže Máme rádi Lumpálii. Byl to večer plný zábavy!

5 .8. 2020
5 .8. 2020

Krádež se nevyplácí

Měli jsme barvení flusaček, učili jsme se plížit se, hráli jsme vlajkovku, shlédli jsme grotesku naživo. A mimo jiné jsme ukradli přísadu Lumpapumpům. Jejich náčelník na to přišel a pokáral nás s tím, že ji prve ukradli oni, a tak nemají co říkat. Bohužel ale poslední přísadu nezískáme, neb je v jejich držení a tam ji už neukradneme. Měli jsme pak bubnovací rituál.

6. 8. 2020
6. 8. 2020

Usmíření

Wonkafónem 3500 jsme zavolali náčelníkovi Lumpapumpů, se kterým jsme vyměnili vypěstovaný zlatý bob za věci, kterými jsme mohli z doutníkovce bezpečně vytáhnout jedovatou poslední ingredienci. Došlo na onom místě i ke smíření Umpalumpů a Lumpalumpů, neb Umpalumpové vlastnili otvírák na zlaté kakaové boby.

6. 8. 2020
6. 8. 2020

Stroj v pohybu

Po přidání ingredience z doutníkovce se stroj rozběhl a vytvořil tu nejlepší pochoutku. Zvládli jsme to a naše celoroční hra Wonkova čokoládovna je u konce. Věříme, že si ji všichni užili naplno i v době online režimu.

2020
2020

Reportáž z Lumpálie

Česká televize v pořadu Zprávičky odvysílala reportáž z našeho letního tábora Lumpálie, který byl součástí celoroční hry Wonkova čokoládovna. Připomeňte si, jaké to bylo.

Shlédnout reportáž

ZNÁMÉ POSTAVY V CELOROČNÍ HŘE

Majitel a zaměstnanci čokoládovny

Willy Wonka

Cukrář, majitel továrny na čokoládu, osamělý podivín s bláznivým vkusem na oblečení a se zvláštním účesem. 

Umpalumpové

Trpasličí kmen z Lumpálie, pracující jako dělníci v čokoládovně Willyho Wonky. Nechávají si za svou práci platit kakaovými boby.

Mají rádi kanadské žertíky a velmi rádi zpívají a tančí. Mají zvláštní skřehotavý hlas a nejčastěji s okolím komunikují přes prostředníka, mezi a sebou pak skřehotáním a různými zvuky.

Ve Wonkově továrně nosí tovární uniformy – vždy jedna barva pro danou část továrny.

Návštěvníci čokoládovny

Augustus Gdoule

Dvanáctiletý syn řezníka, obtloustlý a ulízlý. Miluje vše sladké. Zlatý kupon nalezl jako první a tento úspěch oslavil další čokoládou. 

Poprvé jsme se o něm dozvěděli z novinového článku.

V čokoládovém sále se Augustus choval neurvale, nenechal Willyho Wonku představit všechna stanoviště a rovnou se vrhl na čokoládové výrobky. Jeho nenasytnost po čokoládě se mu ale vymstila – vcucla ho trubka.

Paní Gdoulová

Manželka řezníka, svého jediného syna zbožňuje a udělala by pro něj první poslední.

Fialka Garderobová a paní Garderobová

Fialka je malá holka. Je strašně rozmazlená a nevychovaná. Má za sebou hodně úspěchů, to ji ale dělá pyšnou, neumí vůbec prohrávat. Je to mistryně ve žvýkání žvýkačky. Paní Garderobová je nafrněná a přehnaně pyšná sama na sebe. Fialka ukradla žvýkačku, která ji obarvila namodro a nafoukla jako borůvku. Musela jít do odšťavňovače.

Štáb

Evženie Papričková

Nádherná a vždy upravená reportérka, perfekcionalistka. Poprvé jsme se s ní setkali již vloni o Velikonocích, kdy dělala exkluzivní rozhovor s Rychlonožkou o jeho novém vynálezu. V rámci celoroční hry Wonkova čokoládovna přijela vyzpovídat držitele zlatých kupónů.

Pepan

kameraman, který má oči pouze pro Evženii, nechal si nárůst obří knír a má v oblibě nátělníky a tepláky. Také jsme se s ním již potkali vloni.

Lojza

Zvukař, co nemá rád mluvení. Má sluchátka, kde kontroluje kvalitu zvuku.

Venca

Nosí mikrofon a jinak je mu všechno jedno. Odmaká si svou práci, co chce mít co nejrychleji za sebou a jde domů za manželkou, která pro něj má nachystanou večeři.

PRO NADŠENCE

Naší inspirací pro letošní celoroční hru je film Tima Burtona z roku 2005 Karlík a továrna na čokoládu. Snímek je druhou filmovou adaptací stejnojmenné knihy Roalda Dahla, první je film z roku 1971 Pan Wonka a jeho čokoládovna

Knihu Karlík a továrna na čokoládu, která se dostala na seznam 25 nejlepších dětských knih podle The Telegraph, napsal v roce 1964 britský spisovatel Roald Dahl. V roce 1972 následovalo pokračování Karlík a velký skleněný výtah. Třetí díl už autor nedokončil.

Příběh byl inspirován Dahlovými zkušenostmi z dětství. Ve 20. letech 20. století probíhal v Anglii konkurenční boj mezi dvěma největší výrobci čokolády – Cadbury a Rowntree’s. Například Cadbury posílala testovací balíčky se svými novými výrobky dětem do škol a na oplátku žádala jejich hodnocení čokoládových novinek. Obě firmy se snažily vzájemně ukrást tajné výrobní postupy. Vysílaly také špehy, kteří se nechali zaměstnat v konkurenční továrně a naopak vynakládali velké úsilí na ochranu svých vlastních receptů. Právě tajnůstkaření a složité výrobní procesy s komplikovanými výrobními stroji se staly Dahlovou inspirací pro vytvoření příběhu o Wonkově továrně.

Kniha vypráví příběh malého chudého chlapce Karlíka Bucketa, který žije v malém domečku na okraji velkého města se svými rodiči a čtyřmi prarodiči upoutanými na lůžko. Karlík je bystrý a dobrosrdečný kluk, který miluje svou rodinu. Také má rád sladkosti, ale protože jeho rodina je velmi chudá, dostává jen jednu čokoládu za rok – k narozeninám. Blízko Karlíkova domečku sídlí obrovská továrna na čokoládu vlastněná panem Willy Wonkou

Wonka je největší a nejvynalézavější výrobce čokolády a sladkostí. Vyrábí všechny druhy úžasných a lahodných cukrovinek včetně těch, které se zdají být neuvěřitelné (například zmrzlina, která se nerozpouští nebo žvýkačka, která nikdy neztrácí svou chuť). Také vyrobil pro indického prince obrovský palác celý z čokolády, jenž se však brzy nato rozpustil.

Kvůli špiónům z konkurenčních továren Wonka před mnoha lety svou továrnu uzavřel, ale brzy nato ji znovu spustil, přesto do továrny nechodili žádní dělníci. Nyní se rozhodl učinit překvapivý krok a skrze loterii opět ukázat svou továrnu veřejnosti. Pět Wonkových čokolád ukrývá Zlatý kupón, který svému nálezci a jednomu nebo dvěma členům jeho rodiny umožní návštěvu továrny s osobním doprovodem samotného Wonky.

Výherci prvních čtyř kupónů jsou tlustý hltoun August Gdoule, rozmazlená Veruka Saltini, přebornice ve žvýkání Fialka Garderóbová a televizní maniak Miki Telekuk.

Karlíkova jediná narozeninová čokoláda žádný kupón neobsahovala, ale díky šťastnému zázraku, kdy vyhladovělý po cestě do školy najde na ulici dolar a koupí si dvě čokolády a v té druhé objeví poslední kupón a spolu se svým dědečkem Pepou a ostatními výherci se vydává na prohlídku továrny. Během prohlídky odpadnou ostatní čtyři děti, když spolu se svými rodiči podlehnou svým zlozvykům, jediný Karlík se stále chová slušně, za což jej Wonka odmění tím, že mu v dospělosti předá svou továrnu, aby se o ni staral, neboť sám nemá žádné dědice. Skleněným výtahem doletí pro zbytek Karlíkovy rodiny a přestěhují je k panu Wonkovi.

(zdroj: Wiki)

wonka_kafe