MILNÍKY

Výčet událostí, které se v příběhu udály.

POSTAVY

Kdo je kdo? Orientuj se v dění a postavách

PRO NADŠENCE

Pro skalní fanoušky něco navíc.

ARCHIV CELOROČEK

Co jsme odehráli v letech minulých.

REPORTY

Vše důležité, co se stalo v této celoroční hře.

RAMCÁK CELOROČNÍ HRY

Program akcí v této celoroční hře. (zveřejníme v srpnu 2020)

RAMCÁK TÁBORA

(Zveřejníme v srpnu 2020)

MILNÍKY CELOROČNÍ HRY

10. 8. 2019
10. 8. 2019

POŠŤÁK PŘINESL WONKOVU ČOKOLÁDU NA TÁBOR

Na tábor nám pošťák přinesl obrovskou Wonkovu čokoládu. Nevíme od koho. Tak jsme si ji s chutí dali a děkujeme.

16. 10. 2019
16. 10. 2019

v klubovně se objevily 2 čokobomby

Bohužel jsme v nich při hře Čokoláda zlaté kupóny nenašli.

Listopad 2019
Listopad 2019

Vstoupili jsme do čokoládovny

Wonka nás přivítal epesním divadlem s hořícími rekvizitami a provedl nás odpočinkovým sálem (ložnice), relaxačním sálem (příroda) i čokoládovým sálem (mňam!). Pomohli jsme mu odhalit nejlepší část žížaly jakožto novou ingredienci pro speciální cukrovinku. A to díky tomu, že jsme se je díky studentkám z katedry biologie pod PedF UK naučili pitvat.

Leden 2020
Leden 2020

Cukrová hora

Zahráli jsme si tradiční lumpaliádu a z cukrové hory přinesli led do mrazáků, kde jsme vyrobili vlastní cucnakládě.

Únor 2020
Únor 2020

Návštěva zubaře

Navštívili jsme ordinaci Wilbura Wonky a naučili se řádně se starat o svůj chrup. Willy Wonka se s otcem po dlouhé době udobřili. Poté jsme měli možnost navštívit žvýkačkový sál a vyrobit si mimo žvákací pryže i vlastní sliz.

Březen 2020
Březen 2020

Úklid továrny a ekologie

Panu Wonkovi jsme pomohli uklidit okolí továrny od plastů a jiného nepořádku, aby byly lesy kolem čisté. On zase díky nám pochopil, že čokoládovna může využívat i ekologičtější materiály, a tak místo plastového létajícího výtahu vynalezl skleněný. Též jsme se naučili vyrábět nové věci z dříve využitého matriálu k něčemu jinému, co již neposlouží.

ZNÁMÉ POSTAVY V CELOROČNÍ HŘE

Majitel a zaměstnanci čokoládovny

Willy Wonka

Cukrář, majitel továrny na čokoládu, osamělý podivín s bláznivým vkusem na oblečení a se zvláštním účesem. 

Umpalumpové

Trpasličí kmen z Lumpálie, pracující jako dělníci v čokoládovně Willyho Wonky. Nechávají si za svou práci platit kakaovými boby.

Mají rádi kanadské žertíky a velmi rádi zpívají a tančí. Mají zvláštní skřehotavý hlas a nejčastěji s okolím komunikují přes prostředníka, mezi a sebou pak skřehotáním a různými zvuky.

Ve Wonkově továrně nosí tovární uniformy – vždy jedna barva pro danou část továrny.

Návštěvníci čokoládovny

Augustus Gdoule

Dvanáctiletý syn řezníka, obtloustlý a ulízlý. Miluje vše sladké. Zlatý kupon nalezl jako první a tento úspěch oslavil další čokoládou. 

Poprvé jsme se o něm dozvěděli z novinového článku.

V čokoládovém sále se Augustus choval neurvale, nenechal Willyho Wonku představit všechna stanoviště a rovnou se vrhl na čokoládové výrobky. Jeho nenasytnost po čokoládě se mu ale vymstila – vcucla ho trubka.

Paní Gdoulová

Manželka řezníka, svého jediného syna zbožňuje a udělala by pro něj první poslední.

Fialka Garderobová a paní Garderobová

Fialka je malá holka. Je strašně rozmazlená a nevychovaná. Má za sebou hodně úspěchů, to ji ale dělá pyšnou, neumí vůbec prohrávat. Je to mistryně ve žvýkání žvýkačky. Paní Garderobová je nafrněná a přehnaně pyšná sama na sebe. Fialka ukradla žvýkačku, která ji obarvila namodro a nafoukla jako borůvku. Musela jít do odšťavňovače.

Štáb

Evženie Papričková

Nádherná a vždy upravená reportérka, perfekcionalistka. Poprvé jsme se s ní setkali již vloni o Velikonocích, kdy dělala exkluzivní rozhovor s Rychlonožkou o jeho novém vynálezu. V rámci celoroční hry Wonkova čokoládovna přijela vyzpovídat držitele zlatých kupónů.

Pepan

kameraman, který má oči pouze pro Evženii, nechal si nárůst obří knír a má v oblibě nátělníky a tepláky. Také jsme se s ním již potkali vloni.

Lojza

Zvukař, co nemá rád mluvení. Má sluchátka, kde kontroluje kvalitu zvuku.

Venca

Nosí mikrofon a jinak je mu všechno jedno. Odmaká si svou práci, co chce mít co nejrychleji za sebou a jde domů za manželkou, která pro něj má nachystanou večeři.

PRO NADŠENCE

Naší inspirací pro letošní celoroční hru je film Tima Burtona z roku 2005 Karlík a továrna na čokoládu. Snímek je druhou filmovou adaptací stejnojmenné knihy Roalda Dahla, první je film z roku 1971 Pan Wonka a jeho čokoládovna

Knihu Karlík a továrna na čokoládu, která se dostala na seznam 25 nejlepších dětských knih podle The Telegraph, napsal v roce 1964 britský spisovatel Roald Dahl. V roce 1972 následovalo pokračování Karlík a velký skleněný výtah. Třetí díl už autor nedokončil.

Příběh byl inspirován Dahlovými zkušenostmi z dětství. Ve 20. letech 20. století probíhal v Anglii konkurenční boj mezi dvěma největší výrobci čokolády – Cadbury a Rowntree’s. Například Cadbury posílala testovací balíčky se svými novými výrobky dětem do škol a na oplátku žádala jejich hodnocení čokoládových novinek. Obě firmy se snažily vzájemně ukrást tajné výrobní postupy. Vysílaly také špehy, kteří se nechali zaměstnat v konkurenční továrně a naopak vynakládali velké úsilí na ochranu svých vlastních receptů. Právě tajnůstkaření a složité výrobní procesy s komplikovanými výrobními stroji se staly Dahlovou inspirací pro vytvoření příběhu o Wonkově továrně.

Kniha vypráví příběh malého chudého chlapce Karlíka Bucketa, který žije v malém domečku na okraji velkého města se svými rodiči a čtyřmi prarodiči upoutanými na lůžko. Karlík je bystrý a dobrosrdečný kluk, který miluje svou rodinu. Také má rád sladkosti, ale protože jeho rodina je velmi chudá, dostává jen jednu čokoládu za rok – k narozeninám. Blízko Karlíkova domečku sídlí obrovská továrna na čokoládu vlastněná panem Willy Wonkou

Wonka je největší a nejvynalézavější výrobce čokolády a sladkostí. Vyrábí všechny druhy úžasných a lahodných cukrovinek včetně těch, které se zdají být neuvěřitelné (například zmrzlina, která se nerozpouští nebo žvýkačka, která nikdy neztrácí svou chuť). Také vyrobil pro indického prince obrovský palác celý z čokolády, jenž se však brzy nato rozpustil.

Kvůli špiónům z konkurenčních továren Wonka před mnoha lety svou továrnu uzavřel, ale brzy nato ji znovu spustil, přesto do továrny nechodili žádní dělníci. Nyní se rozhodl učinit překvapivý krok a skrze loterii opět ukázat svou továrnu veřejnosti. Pět Wonkových čokolád ukrývá Zlatý kupón, který svému nálezci a jednomu nebo dvěma členům jeho rodiny umožní návštěvu továrny s osobním doprovodem samotného Wonky.

Výherci prvních čtyř kupónů jsou tlustý hltoun August Gdoule, rozmazlená Veruka Saltini, přebornice ve žvýkání Fialka Garderóbová a televizní maniak Miki Telekuk.

Karlíkova jediná narozeninová čokoláda žádný kupón neobsahovala, ale díky šťastnému zázraku, kdy vyhladovělý po cestě do školy najde na ulici dolar a koupí si dvě čokolády a v té druhé objeví poslední kupón a spolu se svým dědečkem Pepou a ostatními výherci se vydává na prohlídku továrny. Během prohlídky odpadnou ostatní čtyři děti, když spolu se svými rodiči podlehnou svým zlozvykům, jediný Karlík se stále chová slušně, za což jej Wonka odmění tím, že mu v dospělosti předá svou továrnu, aby se o ni staral, neboť sám nemá žádné dědice. Skleněným výtahem doletí pro zbytek Karlíkovy rodiny a přestěhují je k panu Wonkovi.

(zdroj: Wiki)

wonka_kafe

Největší podporovatelé

Podporují nás i další, kompletní seznam naleznete zde. Děkujeme!