V oddíle už máme delší dobu dvě 3D tiskárny od firmy Prusa, bohužel s nimi zatím umí pracovat jen velmi malá skupinka lidí, a tak jsme se rozhodli tuto situaci před Vánoci změnit! Ještě předtím, než probíhla přespávačka v Neobyčejné klubovně, se hrstka odvážlivců pokusila zkrotit 3D tiskárnu a naučit se vytvořit vlastní ozdobu, kterou jsme si na konci mohli vytisknout. Plán to byl skvělý a ambiciózní, ale jak nakonec dopadl?

Na začátku programu jsme se seznámili s tím, jaké máme tiskárny a metody 3D tisku. Ukázali jsme si prakticky, jak tiskárna vypadá, jak tiskne a jaké k tomu používá materiály. Pro úplnost jsme zmínili i další možné metody 3D tisku.

Následně jsme se vrhli do samotného modelování a každý z nás si vytvořil v programu TinkerCad jednu vánoční ozdobu. Někdo si na ni dal nápis „Christmas“, nebo ji podepsal, jiní zase použili vysvětlené funkce a pomocí spojení díry a objektu hvězdičky vystřihovali do připraveného objektu hvězdičky nejrůznější tvary, podobně jako u papírových hvězdiček na okno. Tímto způsobem si každý vytvořil model vlastní vánoční ozdoby. w

Jak ale takovou hvězdičku vytisknout? Jak přinutit tiskárnu, aby vytvořila námi požadovaný objekt? To byl poslední úkol našeho workshopu. Podívali jsme se na program PrusaSlicer a vysvětlili si, proč je důležité každý objekt „nakrájet“ (slicing). Tím totiž vysvětlíme tiskárně, jak vypadají jednotlivé vrstvy tisku. Také jsme se zabývali tím, čím objekt vyplnit, aby to nestálo spoustu peněz, a zároveň aby byla vytisknutá věc dostatečně pevná.

Poté jsme se vrhli na samotný slicing a vysvětlili si, co znamená převést námi připravený objekt na 3D tisknutelný formát. Z důvodu časových limitů jsme již nestihli vytisknout všechny hvězdičky, ale jednu se nám přeci jen podařilo dokončit do úplného konce a vytisknout ji pomocí svítivého filamentu.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *