Bitva Libušín aneb 14 nás bylo!

Letošní 28. ročník „Bitvy Libušín“ byl opět skvělý a jako vždy jiný. A to jak složením naší skupinky i vzpomínáním na první návštěvu Libušínské bitvy v roce 2011 (konkrétně 23. 4.), která se také stala oficiálním počátkem našeho oddílu.

Cesta na místo

Ještě před odjezdem na nádraží jsem naposledy kouknul na stránky na nejbližší akci, jestli je to opravdu tak, že jede 12 účastníků – vesměs dětí posbíraných ze sousedství a příbuzenstva od rodičů Kladiva a Chrobáka.

Vystoupili jsme z vlaku v Kamenných Žehrovicích v počtu 12 lidiček a děti zahájily neorganizovanou šiškovou bitku, což jim vydrželo téměř celou cestu. Už po prvních zásazích jsme si všimli, že nám přibyl cizí bitevník Tomáš a také Jirka, jeho táta, který s námi nakonec putoval tam i zpátky. Cestou bylo o čem vyprávět, Jirka byl totiž účinkujícím osmi po sobě jdoucích bitev.

Mám pocit, že jsme cestou rozpovídali více příběhů a ani jeden nedokončili.

A jsme tu!

Na místě bylo spoustu lákadel v podobě replik přileb, mečů, ražených mincí, přívěsků, živé středověké hudby i předvádění dravců od skutečných sokolníků.

Bitva byla jako vždy skvělá, rytíři ve zbroji bojovali, kanóny burácely, a to tak, že se pod námi vždycky zachvěla zem (a to bez nadsázky).

Překvapivý konec

Tentokrát byl konec trochu jiný, bitva skončila nerozhodně, vojska přestala bojovat, protože již nebylo o co. Statek, o který v příběhu šlo, lehl popelem. Pořadatelé se tentokrát rozloučili s tím, že bitva v této podobě na tomto místě již nebude (viz stránky na webu-odkaz). Zavzpomínali také na počátky Bitvy Libušín, na tvůrce příběhů i na ty, co již nejsou mezi námi chvílí ticha a s prapory skloněnými k zemi.

Tak skončila éra 28 velkých bitev v Libušíně v údolí pod Svatým Janem  a za rok se ukáže, v jaké podobě a kde setkání rytířů bude probíhat.

Vyjádření organizátorů

Jistě se ptáte proč. Naše důvody mají blízkou souvislost s rozvojem města Libušín. Divácké parkoviště bylo zakoupeno novým majitelem, a je dost dobře možné, že se v budoucí době změní na nové domy. Parkoviště na škvárovém hřišti očekává obnova, ze keteré vzejde nový trávník, na kterém nebude možné parkovat. To samo o sobě jsou pro nás obrovské, a téměř neřešitelné logistické potíže. Největší obnova však čeká areál koupaliště. Staré budovy zmizí, stejně tak bazény, a na místě vznikne nový sportovní areál, kde ovšem již nebude možné tábořit.

A co tedy dál?

Ještě nevíme. Obec se dalším ročníkům nebrání, ale je zřejmé, že tak a v takovém rozsahu to již na tomto místě nepůjde a pro nás je tak budoucnost velká neznámá, o které se budeme muset ještě poradit. To má však čas, teď se budeme místo toho soustředit na 28., a dost možná poslední, ročník Bitvy Libušín.

Přehrát video

2 komentáře

Jirka · 5. 5. 2019 v 12:36

Cesta byla opravdu fajn. Kubovi (Tomáš je asi moje utajené dítě:-)) i mne cesta tam i zpět s vámi všemi utíkala nádherně. Poutníkům musím poděkovat za krásnou společnost a moc se těším já i Kuba až se zase uvidíme. Jirka

    Poutník · 5. 5. 2019 v 15:43

    Ahoj,
    jsme moc rádi, že se líbilo. Jste všichni zváni na jakoukoli další veřejnou akci třeba hned na koloběžky. Sledujte zde na webu nejbližší akce. 🙂

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *