Po tříleté odmlce jsme se konečně vypravili na Libušínskou bitvu. Bylo tomu na den přesně od založení našeho oddílu právě při této akci v roce 2011. Přestože tato akce byla otevřená pro všechny, jelo nás malinko. V sobotu ráno jsme se sešli v 10 hodin na autobusovém nádraží Zličín a cesta na místo nám trvala asi hodinku. Když jsme dorazili na místo, předběhli jsme obrovskou frontu, protože jsme lístky měli koupené předem. Na kopci jsme si roztáhli deky a tím nám vznikla základna, kde jsme se scházeli. Nad námi bylo mnoho stánků se středověkými šperky, ošacením, jídlem, koženými výrobky a mnoho hraček pro děti. Pod námi naopak velká aréna, kde probíhaly zápasy mezi rytíři. Počasí bylo nádherné. Okolo 16. hodiny proběhly ukázky velkých bitev. My jsme se v 17 hodin sbalili a vydali se na autobus. Jelikož jsme měli chvilku čas při čekání na bus, zahráli jsme si hry šátky a ocásky. Moc nás to bavilo. Na autobusové nádraží Zličín jsme dorazili v 19:40 unavení, opálení, někteří i spálení od sluníčka, ale moc spokojení.  

Největší český středověký historický festival „Bitva Libušín“ byl založen v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. Letos pproběhl již 29. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu v Evropě. V bitvě samotné můžete vidět i více jak tisíc bojovníků. 

Místo konání ani termín festivalu nejsou jen tak náhodné. Kopec, pod kterým se Bitva Libušín koná, je zasvěcen Svatému Jiří, patronu rytířů. Ten má svátek 24. dubna. Kopec Svatého Jiří u Libušína jako takový je navíc spojen s počátky české státnosti, neboť je archeologicky prokázáno, že v 10. století našeho letopočtu se zde nacházelo přemyslovské hradiště. A tak zcela příznačně středověký tábor všech účinkujících se rozprostírá pod tímto kopcem. Tržiště stojí v části historické kupecké stezky a končí v údolí pod kopcem.

   

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *