oddílu Poutníci využíváme buzoly. Ano, i v době, kdy je naprostým standardem, že má každý telefon GPS modul, offline i online mapu. Mohlo by se zdát, že taková věc není třeba. Odpadl dokonce i po dlouhou dobu používaný argument „a co když ti dojde baterie?“ – běžně s sebou nosíme pytel powerbanek.

46868073-2477219532318058-707495832227676160-n-nahled

Celé kouzlo spočívá nejen v tom, že využíváme něco, co je zaobalené dobrodružstvím, nevšedností a snad i závanem retro. Druhá věc je, že činnostmi s buzolou podporujeme logické uvažování a trénujeme prostorovou inteligenci. Telefon nabízí pasivní příjem informace jít „od – do“ a ještě upozorní na chybu v případě, kdy sejdeme z cesty hlasovým upozorněním.

46866221-2477219355651409-7848225239270948864-n-nahled

U Poutníků se při práci s dětmi zaměřujeme na styl práce takový, že nenecháváme děti povětšinou pasivně přijímat informace a pak s nimi nepracovat. Dávno jsme překonali frontální výuku (typicky na školách – jeden přednášející a ostatní posluchači), snažíme se o to, aby děti samy objevily řešení problémů a byli aktivními účastníky dění a hybateli situace.

buzola-affekt-nahled

V případě buzol jsme vyzkoušeli již řadu aktivit. Níže uvádím stručný výpis toho, co vše lze pro děti i dospělé připravit:

  •  Orientační běh – snad nejrozšířenější klasika s buzolami. Připravíte několik stanovišť v předem vyjasněném okolí, vyznačíte je do mapy na pár metrů přesně a necháte na účastnících, ať si sami vymyslí kudy poběží (vzhledem k tomu, že cílem je oběhnout vše – anebo při obměně jen část – účastníci musí kalkulovat s efektivitou plánování trasy).
  • Miniorientační běh – vytyčíme stanoviště ve velmi omezeném prostoru a provázky obmotáme. Vznikne tedy jakási 3D šachovnice s překážkami. Rozdáme účastníkům buzoly a lístečky s nákresy světových stran kudy běžet, případně jen čísla stanovišť a je na nich, jak zvládnou rychle orienťák uběhnout. Lze všechny účastníky vyslat i najednou, což přidává na prvku zmatenosti a nutnosti rychle se zorientovat v rušném prostředí.
  • Stezka po azimutech – na prvním stanovišti najde účastník list papíru s nápisem A (azimut – geometrický stupeň v kruhu) a K (počet kroků). Tím získá směr a vzdálenost k dalšímu bodu. Lze kombinovat i úkoly typu 124 kroků severním směrem a poté 30 kroků pravoúhle doprava.
  • Určování směru a azimutů – v podstatě jde o aktivitu, kde nacvičujeme přípravu předchozí aktivity. Zajímavým rvkem je však AHA moment, kdy si dítě/účastník uvědomí reverzi měření.

lednovka-16-027-nahled

Samozřejmě nerezignujeme na modernější techonogie, neboť se snažíme o všestranný rozvoj osobnosti dětí i vedoucích, a tak máme v Základní oddílové zkoušce, kterou by měl mít chuť tvořit každý oddílák, uveden bod GPS, kde se jedinec naučí s tímto zařízením zacházet a dokonce po splnění bodu i ví, jak funguje (odkud se signál bere a jak družice zjistí, kde člověk je).

brana-16-008-nahled brana-16-095-nahled

pod-seni-020-nahled pod-seni-095-nahled

Moc děkujeme firmě Affekt.cz za věnování 3 buzol. Pomohla nám tak rozšířit naši výchovně-vzdělávací a volnočasovou činnost s dětmi, mládeží a dospělými. Prodejce nabízí více typů buzol a kompasů na svých webových stránkách.

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..