9 Pavel śtecha 17. listopadu 1989 Praha 1989 üernob°l† fotografie 40 x 57 cm GHMP

Dnes si připomínáme 30. výročí sametové revoluce. Možná souhlasíme s režimem, který je dnes, možná naopak sympatizujeme s tím, co byl, nebo bychom si to představovali úplně jinak. Jsme rozdílní v postojích, názorech, přáních, máme odlišné vnímání skutečnosti. A je to v pořádku. Vždyť i heslo Evropské unie je “Jednota v rozmanitosti”.

Důležité jsou však dvě stěžejní věci a na ty bychom neměli zapomínat

1) Je důležité mít možnost své myšlenky vyjadřovat a vzájemně si vyjasňovat co kdo by rád. A pak docházet ideálně ke společné dohodě. Pokud toto nefunguje, stáváme se roztříštěnou bandou ignorantů, kteří se nedomluví a netáhnou za jeden provaz. Kvůli tomu se nám nebude dařit.

To vidíme nejen ve velké společnosti jako je stát, ale i v našem oddíle. Jak by to vypadalo, kdybychom se nedomluvili mezi rodiči, dětmi a vedoucími.
Vždyť i děti ví, že pokud si nedomluví taktiku, tak v kdejaké hře jejich tým prohraje. Učíme se to neustále.

Cenzura tomuto jen škodí.

2) Násilí, vynucování, utlačování a zastrašování jednak potírají první bod a za druhé jsou nelidské. Jako oddíl odmítáme jakékoli násilí a považujeme ho za nežádoucí. Uhodit někoho, či slovně urazit je odsuzováno a když se to stane, všichni ví, že to tak být nemá a velice rychle dotyčného uklidníme. A to nejen z pozice vedoucího, ale i děti mezi sebou.

V době sametové revoluce přišli lidé vyjádřit svůj nesouhlas s tehdejším režimem, který toto porušoval (byl schopen popravy, byl schopen mučení, umlácení při výslechu, kradl lidem majetek apod.). Policistům nabízeli květiny, měli svíčky a nikdo nestál o násilí. Bohužel agresivní režim to tehdy neustál a policisté brutálním způsobem zmlátili nespokojené občany (surově do nich bili obuškama).

Třebaže byli účastníci demonstrace vyzývání k rozchodu, jediné únikové cesty vedly skrz tzv. “uličky”, kde byli demonstranti brutálně biti. Jednalo se o studenty, nezletilé, ženy, matky, otce, zkrátka o kohokoli z řad obyčejných lidí, jako jsme kdokoli z nás.

Někteří účastníci byli následně zatčeni a naloženi do připravených autobusů. I po rozehnání demonstrace docházelo ze strany pořádkových jednotek k napadání jednotlivců či skupinek přihlížejících.

Proti tomuto se vymezujeme a odsuzujeme to jako hanebný čin. Jakýkoli konflikt by se nikdy neměl řešit násilnou cestou.

Vzpomínáme na sametovou revoluci, připomínáme si ji a vyjadřujeme lítost nad obětmi brutalit.

2158537 sametova revoluce listopad 1989 narodni trida demonstrace stavka shromazdeni vysehrad albertov
289ef5c2 c43d 4c58 8585 5f16e8929a11 l
c88a49a2 b963 48ad b38b 23de2c7b0736 l
vXKBrSM

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..