V této části je obsažena jen část ze všech druhů léčivých rostlin, jsou zde uvedené jen ty nejzákladnější a nejběžnější.

U každé zde uvedené byliny dokážeš popsat, jak vypadá, k čemu která část slouží a v jakém období se sbírá. Nalezneš ji buď v přírodě, nebo vyhledáš její obrázek v knize.

 

1)  BEZ ČERNÝ  (Flos sambuci nigri)

Existuje staré přísloví „ před heřmánkem smekni, před bezem klekni“.

Popis:

Bez je keř, může mít i stromovitý ráz a dorůst do výšky několika metrů.  Má šedohnědou kůru. Na vrcholcích má silně aromatická chocholičnatá květenství složená z krémově bílých květů. Bez kvete v květnu a červnu. Plody dozrávají koncem léta, v srpnu a září. K léčivým účelům se sbírá hlavně květ.

 

Použití:

Čaj z květu černého bezu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí. Tedy na nachlazení, angínu, bolest v krku. Vyvolává pocení. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách.

bez-cerny-nahled

2)  BORŮVKA ČERNÁ (Folium myrtilli)

 Popis:

Borůvka tvoří hustě rozvětvené nízké keříky, 10 – 40 cm vysoké, s hustou sítí kořenů a podzemních výběžků. Má okrouhlé vejčité, a v mládí šťavnatě zelené.

Sbíráme zralé, tmavě zelené listy nebo celé vršky natí s listy před rozkvětem rostliny, kdy listy obsahují nejvíce účinných látek.

 

Použití:

Nálev ze sušených listů slouží jako podpůrný prostředek při zánětech močového ústrojí, snižuje koncentraci glukózy v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem proti cukrovce. Silný odvar při vnějším použití je dobrý jako obklad na zanícené oči a jako kloktadlo.

Plod borůvky obsahuje až 7 % tříslovin, které působí svíravě tedy protiprůjmově.

boruvka-cerna-nahled

3)  BŘÍZA BĚLOKORÁ (Folium betulae)

 Popis:

Bříza je štíhlý a 10 – 20 m vysoký strom s bílou, příčně rozpraskanou kůrou. Listy jsou lepkavé. Květy jsou jehnědy.

Sbíráme svěží zelené listy na jaře během dubna a června sdrhováním z větví. Sbíráme je vždy jenom z částí větví, abychom je neponičili a strom mohl i nadále dobře růst.

Použití:

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Má značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat.

Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. 

briza-belokora-nahled

4)  ČESNEK MEDVĚDÍ (Allium ursinum)

 Jde o jednoho z prvních poslů jara, souvisí s očišťováním organismu, má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, ale navíc má silné léčivé účinky.

Popis:

Jedná se o cca 10–45 cm vysokou bylinu s podzemní cibulí, cibule je podlouhlá, obalné šupiny jsou bělavé až žlutavé. Listy jsou kopinaté, podobné listům konvalinky, cca 10–20 cm dlouhé. Má silnou česnekovou vůni.

Sbíráme listy brzy na jaře, v březnu a dubnu, před rozkvětem rostliny. Kořen sbíráme na podzim. Usušené listy nemají účinek.

Použití:

Čerstvé listy se používají na důležité jarní očisťování a odhleňování, doporučuje se pro snížení krevního tlaku, proti chřipkám, astmatu a chronickým průjmům. Má dobré účinky na žaludek a zanesená střeva, pročišťuje krev. 

cesnek-medvedi-nahled

5)  DUB LETNÍ (Quercus robur L.)

Popis:

Dub letní je vysoký a statný strom, dosahuje výšky až 40 m. Koruna je rozložitá a nepravidelná. Má hrubě rozbrázděnou, rozpukanou a hnědou až černošedou kůru, mladá kůra je stříbřitě šedá a lesklá.

Sbíráme hladkou kůru z mladých větví během března a dubna před vyrašením listů. Hladkou a lesklou kůru o síle okolo 3 mm loupeme z čerstvě pokácených větví. Pupeny sbíráme od března do dubna z čerstvě pokácených stromků.

Použití:

Kůra i listy patří mezi nejlepší rostlinné léky na rány zásluhou silně stahujícího účinku. Zevně se osvědčily do sedacích koupelí při hemoroidech, kde se příznivě projevuje i jejich schopnost zastavovat krvácení. Dobře rozvařená kůra nebo spařené listy se přikládají na špatně se hojící rány, vředy, praskliny a křečové žíly. Silný odvar slouží také k vyplachování při zánětech ústní dutiny, k masírování a natírání dásní při parodontóze (spolu s přesličkou), do koupelí při nadměrné potivosti nohou, při omrzlinách, popáleninách a na omývání nebo na obklady při zánětech očí.

dub-letni-nahled

 6)  HEŘMÁNEK PRAVÝ (Chamomilla recutita)

Heřmánek se přírodně vyskytuje stále méně v důsledku přehnaného umělého hnojení a ničení plevele.

Popis:

Na vzpřímené a bohatě větvené lodyze vyrůstají silně vonící květy s bílými okvětními lístky a žlutým středem.

Sběr květů provádíme od května do srpna.  Sbíráme nepřezrálé květy, které poznáme podle toho, že okvětní lístky jsou rozprostřené rovně kolem středu květu, okvětní lístky nesmí být svěšené směrem k zemi. Květy i se stopkou stříháme nůžkami, stopka nesmí být delší než 2cm. Heřmánek pravý rozeznáme od heřmánku římského tak, že rozřízneme podélně žlutý střed květu, který by měl být dutý.

Použití:

Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby s dezinfekčním a protizánětlivém působením. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, má celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití. Silný nálev se doporučuje na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod.

Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek.

hermanek-pravy-nahled

7)  JAHODNÍK OBECNÝ (Fragaria vesca)

Popis:

Jahodník má trojčetné a řapíkaté listy, jsou na rubu hedvábně stříbřitě chlupaté a světle šedozelené, svrchu pak světle zelené. Plodem je červená jahoda.

Sbíráme listy s řapíky od května do června pouze z planého jahodníku, pěstované druhy jsou bezcenné.

Použití:

Všestranně působí na celý organismus. Můžeme jej užívat neomezeně je zdravotně preventivní rostlinou. Každý kdo si chce zachovat zdraví, měl by častěji místo černého čaje nebo kávy vypít jahodový čaj samostatně nebo v kombinaci s plody šípku a listy borůvky, maliníku a ostružiníku. Plody obsahují značné množství vitaminů (A,B,C), působí mírně močopudně, čistí krev, upravují trávení a stolici.

jahodnik-obecny-nahled

8)  JITROCEL KOPINATÝ (Plantago lanceolata)

Popis:

Je to trsnatá vytrvalá rostlina charakteristická typickou růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Léčivé účinky má i jitrocel větší.

Sbíráme listy z nekvetoucích rostlin během června a srpna za suchého počasí kolem čtrnácté hodiny odpoledne.

Použití:

Je to nejlepší rostlinný lék (spolu s řebříčkem) na rány. Rostlina obsahuje látky ničící bakterie. Schopnosti jitrocele ničit bakterie se využívá i při omývání a obkladech popálenin. Čerstvou šťávou z listů natíráme zanícené oči, bolavá místa po bodnutí hmyzem a popálení kopřivou. Jitrocelový čaj je dobrý proti kašli, zahlenění průdušek a plic, léčí zkažený žaludek. Uplatňuje se i při jaterních a žlučníkových obtížích, čistí močové cesty a krev.

jitrocel-kopinaty-nahled

9)  KONTRYHEL OBECNÝ (Alchemilla vulgaris)

Popis:

Má dlouhý oddenek se zbytky odumřelých listů, ze kterého vyrůstá přízemní růžice dlanitě laločnatých a dlouze řapíkatých listů, listy jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené.

Sbíráme kvetoucí nať i s přízemními listy od května do září nejlépe kolem deváté hodiny dopoledne za suchého počasí.

Použití:

Kontryhel jedinečně působí na všechny ženské choroby a těžkosti. Na prvním místě slouží ženám s oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruací, protože ji velmi posiluje, zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Osvědčuje se i při těžkostech souvisejících s klimakteriem (přechod). Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, například častý zánět vaječníků.

kontryhel-obecny-nahled

10)KOPŘIVA DVOUDOMÁ (Urtica dioica)

Patří mezi naše hlavní léčivé rostliny, říká se, že kdyby lidé věděli, jak léčivá je, tak by pěstovali jen kopřivu.

Popis:

Statná vytrvalá dvoudomá bylina dorůstající výšky 50–150 cm, výjimečně až 2 metrů. Lodyhy jsou přímé, nevětvené (pouze u vyšších rostlin se však v horní polovině větvit mohou).

Sbíráme listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní části během června až října kolem druhé hodiny odpoledne za suchého počasí.

Použití:

Kopřiva výborně čistí krev, tím pomáhá při kožních onemocněních, lupénce, akné a nečisté pleti. Třítýdenní pitná kúra kopřivového čaje dokáže odstranit zdánlivě nevyléčitelné vyrážky. Bylina je močopudná a patří k prvořadým lékům všech revmatiků. Kopřiva má i jiné dobré vlastnosti. Je to osvědčený lék na vlasy. Omývání vlasů silným odvarem posiluje jejich růst a dává vlasům hebkost. Čaj změkčuje stolici, posiluje pohyby střev, podporuje tvorbu mateřského mléka. Je vhodná měsíční kůra pití čaje na lačno a před jídlem proti dlouhodobé únavě, ozdraví celý organismus. V běžných dávkách nemá kopřiva ani při delším užívání žádné nepříznivé účinky, proto ji pijeme preventivně jako prostředek pro udržení zdraví a krásy.

kopriva-dvoudoma-nahled

11)KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ (Symphytum officinale)

Popis:

Kostival je statná vytrvalá bylina dosahující výšky až 100 cm. Oddenek je tlustý, černý a bohatě větvený. Lodyha i tmavozelené listy jsou porostlé štětinatými chlupy. Kostival má temně nachovofialové trubkovité  květy, někdy světle fialové, růžové, modré, vzácněji bílé.

Sbíráme kořen na jaře během března a dubna a pak na podzim během října a listopadu.

Použití:

Kostival je nejlepší ze všech rostlin proti onemocnění kostí, používá především zevně. Výborně pomáhá při zlomeninách a vyvrtnutích, při zánětech kostí, vaziva a žil, při krevních podlitinách a sraženinách, při natržení svalu, zkrátka při všech bolestech kostí, svalů a kloubů. Jeho. Na všechna tato onemocnění je nejlepším rostlinným lékem obklad z kostivalu (nastrouhaný kořen rozvaříme s troškou vepřového sádla) nebo časté natírání a masírování kostivalovou tinkturou. Kostival se osvědčuje i na hnisavé rány a jiná hlubší poranění.

kostival-lekarsky-nahled

 12)LEVANDULE LÉKAŘSKÁ (Lavandula officinalis)

Popis:

Levandule tvoří 30 – 60 cm vysoký rozvětvený keřík s úzkými šedozelenými čárkovitými listy a přímými lodyhami. Listy jsou v mládí šedavě plstnaté, později zezelenají. Květy jsou drobné modrofialové a krásně voní.

Sbíráme kvetoucí nať nebo jenom samotné květy během července a srpna.

Použití:

Jméno levandule je odvozeno od slova umývat. Z její velmi široké škály uplatnění slouží v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy. Další osvědčené použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti.

levandule-lekarska-nahled

13)LÍPA SRDČITÁ A VELKOLISTÁ (Tilia cordata Mill. Tilia platyphyllos Scop. )

Popis:

Lipové stromy jsou 15 – 25 m vysoké. Mají mohutnou a košatou korunu. Lípa srdčitá má srdčité listy, na líci tmavě zelené a na spodu šedozelené. Lípa velkolistá má větší listy, které jsou o něco tmavší na líci a bledě zelené na spodu Lípy rozkvétají krémově bílými pětičetnými květy s kalichem, mají silnou medovou vůni.

Sbíráme květ s podpůrným listenem v období květu od června do července

Použití:

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto se přidává lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Zřeďuje krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angíně pectoris a infarktu.

  lipa-srdcita-velkolista-nahled  

14) MÁTA PEPRNÁ((Herba menthae piperine)

Popis:

Máta je rostlina vysoká 50 – 80 cm na koncových lichopřeslenech vyrůstají světle fialové nebo narůžovělé květy, které tvoří květenství.Listy jsou tmavě zelené a stejně jako lodyhy i nafialovělé. Rostlina vydává silnou mentolovou vůni.

Sbíráme nať nebo pouze list těsně před rozkvětem od června do srpna

Použití:

Máta značně povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici, údajně pomáhá i při frigiditě a impotenci (spolu se saturejkou ), Posiluje celou nervovou soustavu. Především se léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní; zároveň zpříjemňuje a čistí dech. 

mata-peprna-nahled

15) MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Herba melissae)

Popis:

Meduňka je rostlina, vysoká 40 – 60 cm. Má chlupatou, vysokou lodyhu, která je bohatě větvená a olistěná. Listy řídce chlupaté, svrchu sytě, na rubu světleji zelené. V úžlabí listů má drobné bílé, žlutavé, namodralé až starorůžové květy.

Sbíráme nať nebo pouze list těsně před rozkvětem během června a července.

Použití:

Meduňka uklidňuje celý organismus. Léčí také všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle u dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství. Je výborným uspávacím prostředkem. Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá.

medunka-lekarska-nahled

16) MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula officinalis)

Popis:

Měsíček je letnička, dorůstá do výšky 50 – 80 cm. Květenství se skládá ze zeleného kalichu, obvodových jazýčkovitých květů temně oranžové nebo žluté barvy. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, bude ten den pravděpodobně pršet. Lodyha a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé.

Sbíráme tmavě oranžové květy buď celé s kalichem nebo jenom obvodové jazýčky od poloviny června do konce srpna, někdy i počátkem září, podle počasí.

Použití:

Hlavní léčebné použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních, bolestech okolo nehtů, proleženinách a plísních nohou. Doporučuje se jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice, kde se využívá jeho schopnosti zjemňovat pleť. Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace.

msicek-lekarsky-nahled

17) ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ (Salvia officinalis)

Popis:

Šalvěj je vytrvalý polokeřík vysoký 30 – 70 cm, ve spodní části dřevnatý. Má plstnaté šedozelené, podlouhle a jemně vroubkované listy. Květy jsou fialové.

Sbíráme listy nebo celé vršky těsně před rozkvětem od června do července.

Použití:

Šalvěj má silný antibakteriální účinek, osvědčený při všech chorobách ústní dutiny a hrdla. Výborně se uplatňuje při zánětu dásní a parodontóze, u níž je přímo nenahraditelná. Dobře poslouží k omývání a obkladům u kožních chorob a akné. Šalvěj je výborná bylinka i pro vnitřní použití. Čaj odstraňuje noční pocení, pomáhá při pracovní přetíženosti a nervozitě, využívá se ke snižování nadměrné tvorby mateřského mléka, pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci. Droga tvoří také osvědčenou přísadu do čajových směsí při různých druzích rakoviny.

salvej-lekarsky-nahled


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *