Tato Stezka tě naučí mnohému, ale hlavně trpělivosti a silné vůli. Rozhodni se moudře a zkus najít hranice své sebekontroly.

Je jen na tobě, který z bodů uděláš jako první a který jako poslední. Pokud budeš plnit bod mimo oddílové prostředí, plň ho čestně a buď sám k sobě spravedlivý, protože i tak se učíš něčemu potřebnému.

Za splnění všech bodů v této Stezce získáš Moudrost světle modré barvy, kterou nos s hrdostí a pýchou na své kmenové palestině.

 

Je tu však několik pravidel, které musíš dodržet:

1) Nesmíš plnit dva a více bodů současně, ale pořadí si určíš sám

2) Plnění Stezky ti nebude umožněno na letním táboře, protože by to bylo až moc jednoduché

3) O plnění bodu vždy informuj vedoucího

4) Nepovedené a povedené pokusy si zaznamenej do tabulky na konci Stezky

 

Hodně štěstí a světlo Tvým krokům, Poutníku!

 

Stahuj ZDE

1)      Televizní

Při plnění toho odříkání nesmíš ani jednou usednout k televizi celých 14 dní. Zdá se to možná být jednoduché, opak je však pravdou. Jako porušení bodu se počítá i jen pouhé chvilkové pozastavení se před svítící obrazovkou telky. Jediná udělená výjimka je ve škole nebo v činnostech spojené se školou. To znamená, že pokud budeš muset v rámci školní výuky koukat na vzdělávací film nebo jít do kina, jistě tomu nezabrání plnění tvé Stezky.

 

2)      Mlsoun

V tomto bodě tě čeká opravdu nelehký úkol. Musíš 14 dní vydržet bez cukru ukrytého v cukrovinkách, čokoládách, dortíkách, ale i slazených nápojích. Musíš pít vodu nebo neslazený čaj, musíš jíst místo bonbonů ovoce a jednoduše se tak vyvaruješ všem slazeným dobrotám.

 

Příklady dalších sladkých pokrmů:

Těstoviny na sladko, sladký kečup, kakao, jogurty, sušenky, buchty, med atd.

 

3)      Utrácení

Tento bod určitě uleví tvé peněžence z neustálého otevírání a zavírání.  Musíš 30 dní vydržet neutratit ani korunu za blbůstky, sladkosti, pití nebo jiné věci. Samozřejmě, pokud dostaneš od rodičů na oběd, tak nehladov a kup si ho. Ale dej pozor, co si kupuješ. Jestli máš totiž možnost koupit si oběd za 50,–Kč, ale ty se rozhodneš utratit 120,–Kč za Mekáče, nesplnil jsi tento bod a můžeš začít znovu.

 

4)      Počítačový

Splnění bodu spočívá ve 14 denní zkoušce, kdy ani jednou nepoužiješ, nezapneš počítač. I tady je výjimka v případě, že máš ve škole předmět v rámci výuky, tam počítač můžeš použít. Pozor dej na zapnutí pc, když máš suplovanou hodinu, v tomto případě ho nesmíš použít, raději studuj z knih a učebnic. Pokud budeš mít za úkol napsat esej nebo slohovku, máš použití povoleno na nezbytně nutnou dobu. Žádné hraní her nebo brouzdání na internetu.

 

5)      Sociálních sítí

V časovém úseku 14 dní ani jednou nepoužiješ, nezapneš, nepodíváš se na žádnou ze sociálních sítí. Prakticky to znamená, že na dobu určitou neuvidíš Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype a sítě podobného rázu. Nesmíš se dívat ani s kamarády, které „sjíždějí“ tyto sítě.

 

6)      Herní

Opět budeš plnit tento bod 14 dní. V době plnění bodu si nesmíš ani jednou zahrát hru na mobilu, tabletu, počítači, x boxu, wii nebo podobných zařízeních.

Využij tuto dobu například k učení, četbě nebo trávení času s rodiči a kamarády.

 

7)      Mobilní

Sedmým bodem v této Stezce je bod mobilní. Úkol spočívá v tom, že 14 nesmíš ani jednou použít mobilní telefon. Je jedno jestli ho používáš jako přehrávač písniček, na hry nebo na procházení sociálních sítí, vše ti není dovoleno. Jedinou výjimkou je použití mobilního telefonu pro komunikaci s rodičem.

 

 

8)      Odříkání

Bod číslo osm je nejtěžší z bodů. V některých státech světa je hladomor, nemají čistou vodu nebo například postele. Vyber si tři, dle sebe, důležité činnosti, věci a na 30 dní se jich vzdej. Například miluješ dlouhé koupele ve vaně napuštěné horkou vodou, ale tohle ti méně šťastní nemají. To znamená, že se budeš pouze sprchovat studenou vodou a to jen na nezbytně dlouhou dobu. Nebo miluješ spánek ve své měkké posteli. Spi proto na zemi. Všechny tři body plníš najednou po dobu 30 dnů. Než začneš plnit tento bod, tak se poraď se svým vedoucím.

 

Stezka odříkání (pdf)

Kategorie: Blog

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..