Výprava se nesla v duchu masopustu a jeho tradice. Ačkoli se jednalo o distanční aktivity a společné online setkání na Google Meet, nechyběl veselý masopustní průvod s maskami a hudebními nástroji. Jak se nám to povedlo? Dočtete se v tomto reportu.

V páteční podvečer jsme se sešli na Google Meet. Představili jsme si téma výpravy, řekli si něco o masopustních zvyklostek a proč se vůbec slaví. Poté jsme se rozdělili pomocí kolotoče na tři soutěžní skupinky.

Vedoucovský  tým  se jmenoval TLAČenKY  a dva složené z dětí nesly jména Jelitový borci a Šunkový kolena.

V sobotu ráno jsme zadali úkoly na celý den, tak abychom soutěžící dostali ven.

Bodované úkoly ke splnění

 1. Upeč koláč z přírodnin (sníh, hlína, klacíky atd.).
 2. Vyrob si masopustní masku tak, aby v každé skupince byl Laufr (vůdce průvodu) a základní členové průvodu jako je třeba medvěd, bába s nůší, kominík, nevěsta a ženich, šašek, smrtka…
 3. Najdi modřínovou šišku.
 4. Rozdělěj venku oheň.
 5. Přines vodu z přírodního zdroje.
 6. Vymysli si hudební nástroj a vyrob ho pouz z přírodních materiálů, které venku najdeš.
 7. Najdi v přírodě něco, co voní.
 8. Najdi v přírodě něco, co má velikost zhruba 1 centimetr.

Jednotlivé úkoly byly bodované, proto bylo důležité nezklamat svůj tým a splnit co nejvíce bodů. Další podmínkou bylo mít na večerní setkání na Google Meet svého Laufra. Děti byly nadšené a přišly v propracovaných kostýmech.

V neděli ráno bylo zadání dobrovolné – upeč si s rodiči masopustní boží milosti.  Řada účastníků upekla vysloveně dobroty!

Na nedělním večerním setkání jsme začali shrnutím celé akce a zpětnou vazbou od dětí a vedoucích. Popovídali jsme si o tom, co koho nejvíc bavilo, se se mu podařilo, s čím byly problémy a jak se nám komunikovalo na dálku přes chaty na Discordu.

Následoval masopustní průvod jednotlivých týmů tak, že Laufr začal hrát na hudební nástroj, vyvolával k přidání se a členové průvodu si též odmutovali mikrofony a začali hrát na své nástroje a vyřvávat (takový správný randál na PC).

Konečně se blížilo to, na co jsme čekali celý víkend – vyhodnocení umístění týmů.

Výsledky soutěže

 1. místo – TLAČenKY
 2. místo – Jelitový borci
 3. místo – Šunkový kolena

Odměnou, mimo dobrého pocitu z plnění úkolů a spolupráce s týmem, byla jitrnice, jakou svět neviděl. Všichni jsme si mooooc pochutnali.

Poděkování

 • Pytlákovi a Vlčici za uspořádání výpravy, zajištění průběhu a tak nějak za vše kolem.
 • Pěnkavě za návod na Google Meet.
 • Opičákovi za práci na Discordu.
 • Brňáčkovi za zprostředkování losovacího kolotoče.

Masopustní průvod - masky a kostýmy

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


2 komentáře

Jak na přípravu online výpravy – 2. díl: Masopustní výprava – Zapalovač · 8. 10. 2022 v 17:21

[…] Report z online výpravy […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..