KáPéZetka slaví 85 let! Máte svou KPZ? Vyfoťte ji a zašlete na oddílový mail info@oddilpoutnici.cz či jakkoli Opičákovi. Uděláme si krásnou výstavku fotek a vyvěsíme ji v Neobyčejné klubovně.

I u nás vždycky byla KPZ součástí oddílového života. Na fotce je KPZ od Bláti, když byla ještě dítě v Tuláci Malešice , ze kterého vycházíme. Bydliště se mění, obsah KPZ jakožto i činnost s dětmi. Ale některé věci jsou zkrátka tradicí.

Psal se 12. říjen 1935 a stálému přispěvovateli časopisu Malý Hlasatel Jaroslavu Foglarovi – Jestřábovi vyšel v rubrice Skautská stezka krátký článek s názvem KRABIČKA “POSLEDNÍ ZÁCHRANY”. Tím vypustil do světa fenomén, který dnes pod zkratkou KPZ zná téměř každý Čech.

Souborem drobných věcí, které by člověk měl mít u sebe pro případ nenadálé krizové situace se Foglar inspiroval u jiného skauta, Jana Šimsy, který v roce 1928 publikoval v časopise pro skautské vedoucí popis Výzbroje správného chlapce. Část drobností v něm umisťuje do kapes (sirky, motouz, tužku…), ale ty nejmenší do tobolky (peníze, poštovní známky, malé šití, křídu, balíček k první pomoci). Jestřáb námět převzal a dopracoval. Věci umístil do pevné krabičky a dal jí lákavý název a legendu o záchraně. Psal o ní ve svých knihách i časopiseckých článcích a díky tomu se rychle rozšířila mezi kluky a holky ve skautských oddílech i mimo ně.

Více si o ní můžete přečíst v pěkném článku od Skautské nadace Jaroslava Foglara zde: https://skautskanadace.cz/kapezetka-slavi-85-let

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..