Během našich táborů jsme již dvakrát ověřili možnosti uspořádat putovní tábory na koloběžkách natěžko. Jeli jsme dokonce s dětmi. Na základě našich zkušeností z obou akcí jsme stanovili desatero pro jejich pořádání, které bereme jako bezpečnostní minimum.

  1. Koloběžky si zkontroluj před samotnou akcí. Do té doby máš možnost je opravit, sehnat náhradu apod.
  2. Před startem pečlivě zkontroluj seřízení koloběžek. Jsou dotáhlé matky? Fungují brzdy? Jsou duše správně napuštěné? Ideální je mít cyklistické rukavice kvůli odřeninám při pádech.
  3. Nauč účastníky správné technice jízdy. Jízda musí začínat na rovince, ne prudkým kopcem dolů! Jízdu začínej mimo silnice, ať si jezdci na koloběžky zvyknou.
  4. Dobře promysli zátěž, co s sebou vezete. Každý gram se počítá.
  5. Měj s sebou lékárničku, reflexní prvky, blikačku a servis. Hodí se i náhradní duše (pozor na rozdíly ve velikosti kol).
  6. Měj dostatek pitné vody. Při pohybu více piješ a zároveň v případě potřeby s tekutinou vyčistíš špínu při pádu z koloběžky.
  7. První jede vedoucí výpravy. Poslední jede někdo schopný.
  8. Na každé křižovatce se čeká na zbytek skupiny.
  9. Tempo a délka trasy se přizpůsobuje nejslabším. Pamatuj na věk dětí!
  10. Trasu plánuj tak, aby byla zajímavá a brala v potaz počasí a denní dobu. Ve velké skupině doporučujeme vyhnout se jízdě v noci.

Autoři desatera: Ondřej Opičák Turek, Jiří Brňák Kadlec, Matěj Pajdák Turek, Petr Fík Fiala

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.

Kategorie: Blog Inspiruj se

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..