Světlo a hlavně zdraví vašim krokům, Poutníci,
do včerejška jsme měli jasno v pokračování činnosti a psali jsme, že v případě změn se ozveme. Žijeme ve světě, kdy máme možnost cestovat na obrovské vzdálenosti a užívat si výhod globalizace. To s sebou ale přináší i nepříjemnosti a my se s nimi jako společnost musíme vypořádat. Díky rychlosti přenosu informací a možnosti domluvit se na spousta věcí online se změny dějí ne v řádu dnů, ale hodin. V současné době přinášíme následující nařízení, na kterém jsemse usnesli při videosetkání vedoucích dnes brzy ráno.


POUTNICKÁ OFFLINE ČINNOST SE POZASTAVUJE.

❌   Nebude otevřena oddílová klubovna pro schůzky ani jiné oddílové akce. Chcete-li si půjčit knihu apod., ozvěte se Opičákovi.

Zavíráme i Neobyčejnou klubovnu, která není čistě oddílová, ale jsme provozovatelé (důvody níže).
❌ Rušíme veškeré osobní konzultace v offline prostoru (porady k výpravám, cvičení na housle v klubovně apod.) Pokud se chcete vidět, je to na vás, ale mimo oddílové prostředí. Klubovny izolujeme.
Rušíme offlne výpravy – pracujeme na náhradním online programu během výpravy.


 Zůstáváme v kontaktu. Pro veřejné diskuze prosím využívejte FB skupinu pro členy a sympatizanty. Nikoli chat. V případě dotazů, které se netýkají vícero lidí, komunikujte prosím výhradně se mnou, ať netříštíme informace a víme co komu jsme řekli. Jsem na telefonu 774 570 292. Když vám to nezvednu, vyčkejte, zavolám zpět. Když to není něco, co je nutné řešit hned, či je to složitější, pište prosím na poutnický e-mail, kde odpovím opět já.
 Jedeme on-line. To znamená, že pokračujeme v oddílové činnosti. Bereme to jako velkou výzvu, kdy můžeme smysluplně využít nástroje moderního světa. Od rána mapujeme možnosti a představíme je vždy s předstihem.

 První on-line schůzka proběhne dnes v čase normální schůzky. Nalaďte si poutnický Youtube v 16:30 a přijďte na virtuální nástup včas. 🙂 Když si na účtu nastavíte odběry, dokonce vás to upozorní. Tuto schůzku povede Pěnkava, Korbič a Opičák.
 Březnová výprava proběhne též on-line. Od rána řešíme její podobu. Budeme vás včas informovat. A to skrze e-mail i skrze sekci Nejbližší akce na webu.
 Řiďte se vždy informacemi v sekci Nejbližší akce na webu a pokyny, které přijdou e-mailem. Toto jsou dva hlavní a aktuální informační kanály.


Na jak dlouho se činnost pozastavuje? Nevíme. Vzhedem k tomu, že nedokážeme s jasností odhadovat budoucí průběh epidemie, nedej bože pandemie (je to reálné), zůstáváme u toho, že s vámi budeme průběžně komunikovat změny a opatření, které se nás týkají. Zatím jsme přesvědčeni, že činnost opět obnovíme ve chvíli, kdy se otevřou školská zařízení, ale s jistotou to tvrdit nemůžeme. I vzhledem k tomu, že neznáme krizové plány, které se tvoří v průběhu dle dat o šíření nemoci. Sledujeme to velice intenzivně.
Co to koronavirus je a je nebezpečný? Jde o vir, který se přenáší vzduchem a kontaktem typu líbání se, sahání si do míst, kde je sliznice, mnutí si očí atp. Nebezpečí je zejména pro lidi s dýchacími obtížemi a pro lidi pokročilého věku. Spekuluje se o možnosti mutací viru, ale zatím nebyly potvrzeny. Nebezpečí je zejména v množství nakažených lidí, kteří se sice vyleží jako při běžné chřipce, ale přenesou to na X dalších lidí. Inkubační doba je 14-27 dnů (to je doba, kdy nepoznáte, že vir máte, ale přenašeči jste). Spočítejte si s kolika lidmi se během inkubační dby můžete potkat a najednou to dává smysl. Je hrozba aktuální? A kde zjistit spolehlivé informace? Ministerstvo zdravotnictví má speciální stránku ZDE. Ohledně samotného viru více ZDE. Hrozba aktuální je. Co nás hodně přesvědčilo, je rychlý nárůst nakažených a informace o tom, že se objevil případ člověka, který neví, kde se nakazil. Toto je signál, který varuje před šířením ala Itálie (mám obavy potvrzeny z vícero zdrojů – osobních od vědců z NÚDZ i z médií).


 Poučte se v rodinách o zásadách hygieny (umývání rukou před jídlem, během dne atp.) Minimalizujte dopravu v mhd, vyhněte se akcím, kde je velký počet osob, snažte se informovat své okolí.
  Stále pozor na onu kouřovou clonu, kterou jsem zmiňoval ve včerejším e-mailu. Co se v současnosti děje (neplacený článek zde), je s prominutím naflusání do ksichtu demokratickým principům v této zemi. Buďme zejména v tomto období ostražití…
  V případě, že máte doma děti mladší 10 let, je možné zažádat u dětského lékaře o ošetřování až na 9 pracovních dní, více informací naleznete zde: https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2017/pozor-na-limity-osetrovneho/.


 Proč jsme přikročili k takto ráznému opatření?

 • Uzavřely se vysoké, střední a základní školy. O školkách se uvažuje. Uvědomujeme si, že to není standardní situace (nestalo se tak u ptačí chřipky, prasečí chřipky aj.). V pracovním prostředí se doporučuje zůstat na práci z domova, řada hlavních spolků typu Pathfinder, Junák či Pionýr doporučuje pozastavit činnost. Další pak apelují na osobní zodpovědnost vedoucích.
 • V Praze je nakažených nejvíce a předpoklad je, že jich je v inkubační době mnohem více. Zároveň včera vzrostl počet nakažených dost strmě. Viz graf.
 • Nedokážeme posoudit budoucí vývoj a ani současný stav – v zájmu prevence je lepší do rizika nejít, když váháme, zda je to OK. Stejně tak se rozhodujeme i u nějakých rizikových aktivit v běžné činnosti.
 • Věříme státu, který na to má odborníky a v oblasti zdraví jde všem o dobrou věc, neb je to nadpolitická hra. Dokonce opozice chválila kroky současné vlády.
 • Studenti lékařských fakult mají zákaz vykonávání praxí na Bulovce atp. Takže to asi fakt lítá všude kolem.
 • Schůzka ve 25 lidech v uzavřeném prostoru je na stejné úrovni jako školní hodina s rozdílem celkové kapacity budovy (počítejme všk případné cesty mhd)
 • Offline činnost raději na chvíli pozastavíme, než pak brečet. Za prevenci se nestydíme.
 • Cítíme, že jako oddíl máme společenskou odpovědnost a chceme přispět ke snižování počtu nakažených tím, že nebudeme podporovat setkání větších počtů osob. To se týká cest vlakem, pobytem ve skautských klubovnách, vedením vlastních offline schůzek atd.
 • Ze stejného důvodu kompletně izolujeme Neobyčejnou klubovnu tak, abychom setkávání nepodporovali.
 • Je nám líto scratchování řady zajímavých programů, nevyužité práce, kteoru si dali vedoucí nad výpravami, schůzkami aj, ale tak život chode.
 • Kéž epidemie nepřeroste v pandemii a podaří se hrozby snižovat. V Číně se to od zavedení opatření poměrně daří, v Japonsku taktéž.

Chápeme, že ne pro všechny je toto rozhodnutí, se kterým se mohou ztotožnit, ale bylo to jednohlasně odsouhlaseno vedoucími. Ceníme si oddílové hodnoty DŮVĚRNÉ VZTAHY a toto nám dává velký smysl. Zároveň pokračujeme v on-line činnosti a máme zájem na tom připravit program dle hodnot KVALITA a RŮST OSOBNOSTI, čímž protneme všechny tři hodnoty, od kterých se odvíjí náš program v oddíle.

Přejeme všem pevné zdraví a budeme se těšit na online setkávání a na obnovení offline činnosti, o které vás budeme informovat.

Za vedoucí a Rádce
Opičák


1 komentář

Virtuální poutnická schůzka ve Vršovicích – Desítka.cz · 11. 3. 2020 v 19:17

[…] Oddíl Poutníci ve Vršovicích proto dnešní schůzku udělal virtuálně na YouTube. Bude v tom pokračovat až do odvolání virové epidemie. Po jejím skončení se na ní můžete podívat i vy: […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *