• Víš, co je mrtvice a co je nejdůležitější k zvýšení šance na přežití.

 Mrtvice (CMP – centrální mozková příhoda) je porucha zásobení mozku krví, což vede k poruše jeho funkce. Projeví se náhlou změnou chování a/nebo pohybu. Základní první pomocí je odhalit, že by se mohlo jednat o mrtvici, a zavolat co nejrychleji záchranku (155). Pro obnovení poškozených funkcí mozku je nejdůležitější, aby se postižený dostal do nemocnice co nejrychleji.

 

 • Víš, jak poznáš mrtvici

 Mrtvici může dostat každý bez ohledu na věk. Mrtvici může napomoci obezita, kouření, vysoký krevní tlak atp., ale i vrozená vada.

 

Mozek řídí téměř vše, co děláme. Proto se mrtvice může projevovat různými způsobyZměnou chování, řeči, pohybů. Některé příznaky jsou však velmi časté a mohou nám tak napovědět, že jde o mrtvici. To, co spojuje všechny příznaky mrtvice, je, že začnou náhle.

 

 • náhlá slabost nebo necitlivost poloviny tváře, typický je povislý jeden koutek. Při pokusu se usmát se jedna strana pusy nezvedá.
 • náhlá slabost nebo necitlivost ruky nebo nohy na jedné straně
 • náhlé potíže s mluvením, nesrozumitelná řeč, či potíže s porozuměním
 • náhlé potíže se zrakem na jednom nebo obou očích – v jedné polovině zorného pole.
 • náhlé potíže s chůzí, s rovnováhou, s koordinací pohybů, závrať
 • náhle vzniklá zničující bolest hlavy (typicky u mladých lidí s náhle prasklou cévou)
 • krátká porucha vědomí (mdloba, bezvědomí)
 • náhlá porucha chování (zmatenost, dezorientace, agresivita, „opilost“, poruchy paměti, „je divnej“)
 
mrtvice

Obrázek: standa.vojta.sweb.cz

 • Víš, jak provést jednoduché improvizované vyšetření

1. Požádej postiženého, aby se usmál. Ústní koutky se nezvednou symetricky.

2. Požádej ho, aby předpažil ruce a držel je předpažené. Jednu buď vůbec nezvedne, nebo jí neudrží zvednutou stejně dlouho, jako druhou.

3. Požádej ho, ať po Tobě zopakuje jakoukoli větu. Může mít problémy s vyjadřováním, artikulací.

 

Zpozoruješ-li byť pouze jeden z projevů, volej záchranku! Tyto tři věci se dají shrnout do anglické mnemotechnické pomůcky FAST.

 

Face – obličej
Arms – ruce
Speech – mluva
Time – čas (spěchá to!)

 

 • Víš, jak se zachovat když u někoho máš podezření na mrtvici

 1. Zavolej záchranku

2. Uklidni postiženého, usaď ho, ať se nenamáhá

3. Shromáždi informace o lécích, které nemocný užívá a o nemocech, se kterými se léčí dlouhodobě či léčil během posledních cca 3 měsíců.

Nevoz postiženého do nemocnice sám, i když by se Ti zdálo, že mu až tak nic není a že transport vlastním vozem bude rychlejší. Za prvé se jeho stav může zhoršit, za druhé je potřeba postiženého směřovat na specializované pracoviště. Odborný transport je vždy lepší.

 

!!! MRTVICE SPĚCHÁ, I KDYŽ TO NEBOLÍ !!!

I když příznaky ustupují, volej ihned 155

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..