Poranění hrudníku je velice vážný a často smrtelný stav. Je třeba okamžitá pomoc a ošetření musí provést odborník. Příčinou bývají bodné či střelné rány, případně i prudké nárazy. Přes otevřenou hrudní stěnu proniká atmosférický vzduch do hrudníku a dochází ke zkolabování plíce.

 

K PORANĚNÍ HRUDNÍKU NENÍ DALEKO

Ač to může vypadat jako velká náhoda, k otevřené ráně v hrudníku může dojít velmi jednoduchým způsobem. Už jsi někdy dovolil dětem běhat v lese při hře, kde byl sem tam nějaký menší pařez? Opékali jste někdy vuřty s kovovými bodáky ve tmě u ohně? Stříleli jste někdy velkým lukem? A vzduchovkou? I diabolky se mohou od dřeva odrazit… A co pád z výšky na kámen? A náraz do volantu při autonehodě? To spolehlivé zlomí žebra, a ty poraní plíce.

poraneni-hrudniku-otevrene

Obrázek: elearning.everesta.cz

 
  • Uvedeš, jak vypadá raněný. 

– Má otevřenou krvácející ránu, případně se zpěněnou krví
– Zpozoruješ rychlé povrchní dýchání
– Mívá popelavý obličej

 

  • Víš, jak poskytnout první pomoc.

 

PROČ JE TŘEBA JEDNAT RYCHLE

 Po 5 minutách bez kyslíku totiž v mozku odumírají životně důležité buňky (zachráněný může mít poté např. nenávratné poškození kognitivních funkcí (myšlení).

 

  1. Volej záchranku (155) a dej si ji na reproduktor, ať máš volné ruce.
  2. Posaď raněného do úlevové polohy v sedě. Viz bod 10 – Úraz hlavy, obličeje, očí.
  3. Zkus raněnému zakrýt otvor v hrudníku dlaní (měj nasazené lékařské rukavice!), pokud mu to nebude příjemné, otvor pouze sterilně zakryj třeba mokrým kapesníkem.
  4. Kontroluj stav raněného. Viz bod 3 – první kontrola zraněného

 

* Dříve se učilo o polopropustném obvazu. Ten nepoužívej, plíce je stejně také proražená a polopropustný obvaz je u pneumothoraxu neefektivní (ZDrSem, 2013).

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..