Poranění hrudníku je velice vážný a často smrtelný stav. Je třeba okamžitá pomoc a ošetření musí provést odborník. Příčinou bývají bodné či střelné rány, případně i prudké nárazy. Přes otevřenou hrudní stěnu proniká atmosférický vzduch do hrudníku a dochází ke zkolabování plíce.
K PORANĚNÍ HRUDNÍKU NENÍ DALEKO
Ač to může vypadat jako velká náhoda, k otevřené ráně v hrudníku může dojít velmi jednoduchým způsobem. Už jsi někdy dovolil dětem běhat v lese při hře, kde byl sem tam nějaký menší pařez? Opékali jste někdy vuřty s kovovými bodáky ve tmě u ohně? Stříleli jste někdy velkým lukem? A vzduchovkou? I diabolky se mohou od dřeva odrazit… A co pád z výšky na kámen? A náraz do volantu při autonehodě? To spolehlivé zlomí žebra, a ty poraní plíce.
Obrázek: elearning.everesta.cz
- Uvedeš, jak vypadá raněný.
– Má otevřenou krvácející ránu, případně se zpěněnou krví
– Zpozoruješ rychlé povrchní dýchání
– Mívá popelavý obličej
- Víš, jak poskytnout první pomoc.
PROČ JE TŘEBA JEDNAT RYCHLE
Po 5 minutách bez kyslíku totiž v mozku odumírají životně důležité buňky (zachráněný může mít poté např. nenávratné poškození kognitivních funkcí (myšlení).
- Volej záchranku (155) a dej si ji na reproduktor, ať máš volné ruce.
- Posaď raněného do úlevové polohy v sedě. Viz bod 10 – Úraz hlavy, obličeje, očí.
- Zkus raněnému zakrýt otvor v hrudníku dlaní (měj nasazené lékařské rukavice!), pokud mu to nebude příjemné, otvor pouze sterilně zakryj třeba mokrým kapesníkem.
- Kontroluj stav raněného. Viz bod 3 – první kontrola zraněného
* Dříve se učilo o polopropustném obvazu. Ten nepoužívej, plíce je stejně také proražená a polopropustný obvaz je u pneumothoraxu neefektivní (ZDrSem, 2013).
0 komentářů