K poranění páteře dochází většinou při pádu z velké výšky. Poranění vzniká při automobilových nehodách, při pádech ze stromů, ze střechy, při sportu. Ze sportů je to zejména horolezectví, paragliding, létání na rogalu a sportovní létání. Jsou závažná tím, že při nich může dojít k poranění míchy s následným nevratným poškozením hybnosti zraněného. Nejzávažnější je poranění krční páteře. Zde je riziko ochrnutí všech končetin nebo zástava dechu.
- U zkoušky prokážeš, že víš, co je to páteř a znáš mechanismus, kterým se při pohnutí s člověkem může přerušit mícha.
Páteř je kostěný sloupec složený z obratlů, uprostřed kterého probíhá mícha. Každý z obratlů je tvořen masivním tělem, které se opírá o další tělo. Na straně zad má prstenec, který tvoří část tunelu chránícího míchu. Ta je tedy páteří velmi dobře chráněna. Pokud se ale jeden nebo víc obratlů zlomí, úlomky mohou míchu naopak poškodit.
Mícha je nervová trubice uvnitř páteře, která navazuje na prodlouženou míchu v mozku a končí pod prvním bederním obratlem, kde se definitivně rozpadá na jednotlivé míšní nervy. Z míchy vycházejí nervy a jejím prostřednictvím získává mozek informace a reaguje na změny venkovního prostředí. (Wiki)
Obrázek: ppp.zshk.cz |
Obrázek: gnoza.cz |
Obrázek: paraple.cz |
- Víš, co dělat s raněným, u kterého máš podezření na poranění páteře
Při záchraně postupuj dle bodu 3 – první kontrola zraněného. Platí ale zásada nehýbat s raněným.
Když přicházíš, vysvětluj: „Lež klidně, neotáčej se, nehýbej se, můžeš mít něco s páteří.“
Pohnout s raněným ním můžeš pouze v případě, že:
a) Nejsi schopen dostat se k raněnému, abys zjistil, zda dýchá
b) Raněný nedýchá a musíš zahájit resuscitaci. Viz bod 8 – Kardiopulmonální resuscitace – oživování
c) Raněný má masivní krvácení a k jeho zastavení ho potřebuješ (po)otočit.
d) Je třeba dostat raněného z vody
e) Hrozí vážné nebezpečí (elektřina, hořící auto, padající kameny…)
FIXUJ RANĚNÉHO
K raněnému, který dýchá, si klekni obkročmo k jeho hlavě, aby jí nemohl pohybovat. Zavolej záchranku (155) a kontroluj jeho stav. Každou změnu stavu oznamuj opětovným vytočením záchranky. Nech raněného „uvězněného“ mezi svými koleny až do převzetí pacienta záchranáři. Často se stává, že raněný má tendenci otočit se a podívat se „jak přijíždí záchranka“, čímž si může poškodit míchu.
POZOR! Pacient s poraněnou páteří bude nejspíše v bezvědomí!
MÝTUS: Nehýbejte s ním. Může mít něco s páteří.
Mladý kluk upadl ve skateparku a zůstal ležet na zemi. Byl v bezvědomí. Okolostojící rychle zavolali 155. Pak přemýšleli, co by se ještě dalo udělat. Někdo si vzpomněl, že by mohl mít poraněnou páteř a že by s ním tedy neměli radši vůbec hýbat. Tak s ním celou dobu opravdu nikdo nehnul. Bohužel, kluk ležel obličejem v louži a než přijela záchranka, byl už utopený.
Něco málo o autorovi příspěvku

- Působnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.
Poslední příspěvky autora
Blog Inspiruj se2022.08.14Opičák: Ohlédnutí se za etapou hlavasování oddílu
Prožili jsme2022.07.01Speciální basketová schůzka s Pamelou Therese Effangovou
Blog Inspiruj se2022.06.12Jubilejní 10. ročník recesistického závodu Poutnický Top Gear byl extrémní
Prožili jsme2022.05.16Vyhráli jsme 3. místo v závodu 24 hodin na koloběžce
0 komentářů