Jak vypadá člověk, který se topí

 

Při tonutí je plicím znemožněno správně pracovat.

 

  • Prokážeš, že teoreticky znáš způsob, jak pomoci tonoucímu.

1. Volej záchranku.

2. Je-li tonoucí silnější než ty, vyčkej, až upadne do bezvědomí. Je to sice zdánlivě kruté, ale Tvůj život je přednější. Mohl by tě v panice a boji o svůj život stáhnout pod hladinu a utopili byste se oba. Jsi-li stejně silný a věříš si, dej mu pěstí do spánku, abys ho omráčil a až poté jednej.

3. Vytáhni postiženého z vody. Může být již značně promodralý, může se objevit zduřelost rtů a ušních boltců.

4. Nejspíše bude nutná resuscitace. Viz bod 8 – Kardiopulmonální resuscitace – oživování. Pozor na dutinu ústní! Dobře ji prohlédni a uvolni dýchací cesty.

5. U postiženého dej pozor na podchlazení. Zajisti tepelný komfort pomocí termofólie, deky apod. Až do příjezdu záchranky drž postiženého ve stabilizované poloze. Viz bod 9 – stabilizovaná poloha.

 

  • Figuranta vyprostíš z vody vhodným způsobem.

 

tonuti-nahled

Zdroj obrázku: standa.vojta.sweb.cz/poradce

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..