K uštknutí jedovatými živočichy u nás dochází celkem vzácně, neboť v ČR se vyskytuje jediný druh jedovatého hada – zmije obecná. Roste ale počet chovatelů exotických hadů i jiných druhů jedovatých živočichů, kde k uštknutí rovněž může dojít.

 

Zmijí jed není prudce jedovatý, a pokud se nejedná o alergického člověka, ani zdravý kojenec by neměl být bezprostředně ohrožený na životě. Navíc, ne každé kousnutí hadem je provázeno výstřikem jedu.

 

  • Víš, jak vypadá hadí uštknutí.

 – Dva vpichy, které mohou lehce krvácet
 – Zblednutí v místě vpichu se zarudnutím okolí
 – Otok rány a postupně celé končetiny, bolestivost

 

  • Znáš postup první pomoci po uštknutí hadem 

1. Rozhlédni se. Viz bod 1 – zásada tří kroků a uklidni postiženého.

2. Jedná-li se o uštknutí zmijí, znehybni končetinu, dej na ránu sterilní krytí transportuj raněného k lékaři. Raněný ať má co nejmenší pohyb. Pokud jde o dítě, postupuj stejně, ale raději zavolej záchranku (155)

3. Zapiš si čas uštknutí, přibližnou velikost hada a znáš-li, tak jeho název.

4. Pokud se jedná o exotického hada, ihned volej záchranku. Postupuj stejně.

 

MÝTUS:

Je potřeba to zaškrtit! Není. Viz úvod k tomuto bodu.

Musí se vysát jed ústy! Nemusí. Akorát se přiotrávíš.

Rychle vyřízněte tkáň! Ne, viz úvod k tomuto bodu.

Musíme to vypálit! Nemusíme. Viz úvod k tomuto bodu.

 

 

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..