U tohoto bodu smysluplně popíšeš, kdy koho zachraňovat a v jakém pořadí. Poté ti zkoušející přednese modelovou situaci ve stylu „Dračí doupě“ a ty ji budeš muset zvládnout.

Zde platí pravidlo „Kdo křičí, je zdráv“. To neznamená, že nepotřebuje pomoc, ale že má dostatek energie pro to, aby křičel, jistě také dýchá a není v bezvědomí. Jediná výjimka nastává, pokud dotyčný ztrácí velice rychle krev (To neznamená menší ranky!).

 

Než vybereš, komu pomoci, zkus se rozhlédnout, zda je v okolí ještě někdo na pomoc!

 

Průběžně uklidňuj ty, co jsou při vědomí. Řekni jim, že záchranka je na cestě, že víš, co dělat a podobně. NELŽI JIM! Nepodceňuj raněné, nejsou ani v takových situacích zcela dezorientovaní a ví, že není pravda, že „se nic neděje a všechno je úplně v pohodě“.

Nejprve (vyloučíme-li možnost masivního krvácení – již ztracené 2 litry krve u dospělého ohrožují život s rozvinutým šokem) se věnuj raněným, kteří nedýchají. Pokud dýchají všichni, mluv s nimi (kontroluješ tak, zda skutečně dýchají) a mezitím kontroluj dýchání těm, kteří jsou v bezvědomí.

 

Pokud někdo nedýchá, věnuj se jemu. Člověk vydrží bez kyslíku zhruba 5 minut, poté mu začnou odumírat důležité mozkové buňky! Zakloň mu hlavu, nerozdýchá-li se, zahaj kardiopulmonální resuscitaci. Více v bodu 8 – Kardiopulmonální resuscitace – oživování.

 

Zasahuje-li ti do ošetřování cizí osoba, která není kompetentní (nejčastěji hysterky, kamarádi raněných, zmatení s úrazem hlavy) a dělá něco, co může zhoršit stav raněného (třese s ním, dává mu polštářek pod hlavu, podává mu tekutiny…), věnuj se jí tak, že ji někam „usadíš“, zaúkoluješ jednoduchými úkoly apod.

Něco málo o autorovi příspěvku

Opičák
OpičákPůsobnost v oblasti oddílové mi přinesla pro mne důležité uvědomění si životních hodnot, vytvořila mi postoje a zformovala to, jaký ve skutečnosti opravdu jsem. Díky možnosti zakoušet oddílové aktivity pod vedením kvalitních vedoucích, podílet se později na vedení kolektivu a být součástí těch činností, které mi připadaly zajímavé a tedy svou podstatou smysluplné, jsem nabyl skutečně cenné znalosti, které jsem si mohl nesčetněkrát ověřit jako funkční i mimo oddíl. Oddíl mi zároveň poskytl naději, že mohu ovlivnit život kolem mě, byť je to “jen smítko na planetě”. Není ovšem vše začínající jen zárodek? Další věc, co díky oddílu mám, je trpělivost a vytrvalost. Nu a teď se zkuste zamyslet nad tím vším, třikrát si přečíst to, co jsem vypsal a uvědomit si, jakou SÍLU má kombinace všeho ve spolupráci s ostatními oddíláky.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..