MILNÍKY

Výčet událostí, které se v příběhu udály.

POSTAVY

Kdo je kdo? Orientuj se v dění a postavách.

PRO NADŠENCE

Pro skalní fanoušky něco navíc.

ARCHIV CELOROČEK

Co jsme odehráli v letech minulých.

REPORTY Z AKCÍ

Vše důležité, co se stalo v této celoroční hře.

Ramcák celoroční hry

Program víkendových akcí v této celoroční hře.

Ramcák tábora

Program tábora Záhada hlavolamu.

Milníky celoroční hry

Postavy celoroční hry

Rychlé šípy

listopad_18_016 - kopie
Mirek Dušín

Je blonďatý a zpravidla chodí oblečen ve žlutém triku a hnědých šortkách. Jeho základním charakterovým rysem je výjimečný smysl pro čest a hrdost. Za každou cenu se snaží hájit pravdu, ctít přátelství a pomáhat.

listopad_18_016 - kopie
Jarka Metelka

Mirkův zástupce, druhý nejstarší člen. Má černé vlasy a bývá oblečen celý v modrém. Je rozvážný, přemýšlivý; ve stínadelské trilogii se projevily jeho detektivní schopnosti. Název klubu „Rychlé šípy“ byl jeho nápadem.

listopad_18_016 - kopie
Jindra Hojer

Blonďatý chlapec, obdivovaný pro svůj úpravný vzhled. Chodí v bílém triku a červených šortkách. Na rozdíl od ostatních není ve městě starousedlíkem, takže mu hoši občas vyprávějí příběhy z historie města.

stinadla_019 - kopie
Červenáček

Známý pro svou červenou čepičku. Je černovlasý a mívá modré triko a červené šortky. Je z Rychlých šípů nejmladší a umí dobře kreslit. Občas se dostane do problémů pro svou přílišnou ctižádostivost a vznětlivost.

rychlonozka
Rychlonožka

Druhý nejmladší, popleta, prostořeký, ale dobrosrdečný. Má tmavě zrzavé vlasy na ježka, červené triko a modré šortky. Autor mnoha průpovídek, které zlidověly.

stinadla_013 - kopie
Vontové

Vontové jsou chlapci ze Stínadel. Mají vlastní organizaci a její vůdce je Velký Vont. Ten má za symbol ježka v kleci. Vontové nosí na klopách žlutý špendlík.

Bratrstvo kočičí pracky

dlouhebidlo_300

Dlouhé Bidlo

Zakladatel a vůdce Bratrstva. Je o dvě hlavy vyšší než ostatní. Nosí brýle, hnědé sako a pumpky a je to zbabělec. Se Štětináčem se seznámil tak, že chtěl s jeho pomocí získat kočičí pracku, aby s ní mohl přivolat na Rychlé šípy různá neštěstí.

stetinac_300

Štětináč

Štětináčovou zálibou je chov krys a myší. Stará se o ně ve svém dřevníku, kde se Bratrstvo schází. Je zpustlý a na sto honů cítit myšinou. Bydlí v čísle 13 a na chvilku byl i hlavou Bratrstva (po prohře s Rychlými šípy). V jednom příběhu ho rodiče vyhnali z domu.

bohous_300

Bohouš

Bohouš je nejmladší člen Bratrstva. Je po celé Druhé Straně proslulý svou podlostí a zbabělostí, přezdívá se mu "Ostuda všech Bohoušů". Neustále nosí kapuci a nesnáší vodu. Přestože je schopen Bratrstvo kočičí pracky kdykoli pro cokoli zradit, je v něm stále přijímán.

Vybrané vedlejší postavy

vlasta_300

Vlasta Sýkorová

Je dívka, která chlapcům vyšije klubovou vlajku. Mirek s chlapci ji také ochrání před Černými jezdci. Mezi Mirkem a Vlastou by něco mohlo být.

tondapirko_300

Tonda Pírko

Sirotek, žijící v ruině. Rychlé šípy mu pomohou z jeho aktuálního příbytku v hostinci, kde je týrán a trápí se, do dětského domova, kde najde kamarády a je mnohem šťastnější.

bublina_300

Bublina

Bublina je skvrnitý pes, který jednou na ulici začne sledovat Rychlonožku a jde za ním až do klubovny. Hoši se ho ujmou, pojmenují ho Bublina a učiní z něj svého klubovního psa.

Film z tábora Záhada hlavolamu

Pro nadšence

Rychlé šípy je název fiktivní chlapecké pětice z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara, vytvořené jako alternativa k formálnímu skautingu. Komiksové příběhy Rychlých šípů vycházely původně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel a byly vyvrcholením snah Jaroslava Foglara o zavedení výchovných čtenářských klubů mezi mládeží. Příběhy svých Rychlých šípů považoval Foglar za své největší životní dílo, zatímco od skautingu si postupně začal držet čím dál větší odstup. V dobách kdy Rychlé šípy z nějakého důvodu nevycházely, využíval Foglar pro stejné účely Klub zvídavých dětí, Svorné gambusíny nebo Kulišáky, které stvořil nebo redigoval k obdobným účelům.

Dne 17. prosince 1938 vyšel v časopise Mladý hlasatel historicky první díl komiksu Rychlé šípy. Seriál z dílny spisovatele Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera se stal netušeným fenoménem. Ovlivnil celé generace dětí, které zakládaly podobné kluby a toužily se vyrovnat obdivované pětici: Mirkovi Dušínovi, Jarkovi Metelkovi, Jindrovi Hojerovi, Červenáčkovi a Rychlonožkovi. Tito hrdinové dodnes žijí v nejrůznějších knižních reedicích, v divadelních hrách, písních i v četných parodiích. A navíc tenhle časopisecký seriál předznamenal směřování českého komiksu na desítky let dopředu.

Více informací zde či zde.
Doporučujeme podívat se i na foglarovský magazín Bohoušek.

PODÍVEJTE SE NA SERIÁL (1969)

[easy_youtube_gallery id=gkUUORmpgG8,yp598aO_tPE,IkQdu02vcMM,4iz-gJOSF-A,CeNhzTfekYM,kI8fped8iHA,g-e6J0n1hUg,MD34odcDbXA,Nn9CE01Sgfc cols=3]

BAREVNÝ FILM (1993)

BONUS

POMALÉ ŠÍPY

FENOMÉN FOGLAR

K zakoupení zde nebo k zapůjčení u Opičáka.

REPORTY Z AKCÍ