Co dnes budeš dělat?

INFORMUJ SE

Vše, co potřebuješ vědět o koronaviru. Co to je? Je to nebezpečné? Jak chránit sebe i své okolí?

ONLINE VÝPRAVY

OMG! Tak to je nářez!
Koukni se na to, co jsme zatím prožili.

ONLINE SCHŮZKY

Naše činnost pokračuje.
Zjisti, co se kdy dělo.

ZKOUŠKY ONLINE

Přinášíme výzvu v podobě plnění
aktualizovaných oddílových zkoušek.

POŠLI FOTO KPZ

Výzva pro Poutníky i veřejnost!
Pošlete fotku své KPZ do výstavy.

PŘEDČÍTAČ

Ochutnávka zajímavé literatury
od účastníků samotných naživo.

Úloha Poutníků v době pandemie

V současnosti se pouze 3 % dětí účastní volnočasových aktivit, kde získávají zkušenosti, dovednosti i zdravé vztahy se svými vrstevníky. Je to opravdu malé číslo a ukazuje se, že dobrovolná činnost, která není honorována penězi, je nyní potřeba víc, než kdykoli jindy. Poutníkům jde skutečně o děti a jejich zdravý rozvoj. V distanční době jsme nezavřeli a jedeme dál.

Děkujeme všem, kdo si toto uvědomují a mají zájem i sílu na to pokračovat. Pozorujeme, že jsou to mnohdy právě spolky našeho typu – skauti, pionýři, tomíci…

V současné době se ukazuje, jak jsou mimoškolní aktivity našeho druhu potřeba. Jen 33 % všech dětí udržuje setkávání se svými vrstevníky. Řada kroužků, sportovních aktivit, uměleckých klubů aj. se kompletně uzavřela a neudržují s dětmi kontakt.

Jako oddíl vnímáme v současné době naši úlohu v tom, že dětem ukazujeme, že za nimi stojíme. Vytváříme smysluplné programy, kde se mohou potkat se svými kamarády, mají možnost vnímat svět jako místo, které je v krizi neopustí. Naopak udržujeme tolik důležité vazby tak jako v offline režimu. Děti ví, že se na své nejbližší okolí (čímž Poutníci díky celoroční soustavné práci s dětmi pro ně rozhodně jsou) mohou spolehnout. Stejně jako na vlastní rodinu.

Shrnutí odstavců výše jednou větou: “Na dětech nám záleželo v offline, tak na ně neházíme bobek ani v současné době.”

Zdroj: Distanční vzdělávání na jaře a podzim 2020: Pohled rodičů, Zpracováno pro vzdělávací organizaci Učitel naživo a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, report z longitudinálního výzkumu Život během pandemie, zpracovatel: PAQ Research (Daniel Prokop), Celá studie k prohlédnutí zde.

AUDIOKNIHY

Protože prostě knížka vydá za tisíc videí. Zaposlouchejte se a nechte se unést příběhy podobnými jako v oddíle offline.

#HOT16CHALLENGE

Challenge, kdy rapuješ do 16 barů a nominuješ další 3 lidi. Přesah má v podpoře neziskových organizací bojujících proti COVID-19.

#KORONACHALLENGE

Proč se nudit doma, když můžeš vyhrát tuhle jedinečnou hru? Odpověď neexistuje. Jdi do toho! A to nemusíš být ani Poutník. Otevíráme Koronachallenge veřejnosti!

SOCIÁLNÍ SBÍRKA

Sbírka potřeb pro Kuchařky bez
domova proběhla v listopadu.

POŠTOVNÍ HRA

Pomocí listovní služby postupně dopisovaný příběh jednotlivými Poutníky. Hra začala 24. 12. 2020

ZÁHADA HLAVOLAMU: 80 LET

Městské hry pořádané Skautskou nadací Jaroslava Foglara se Poutníci zúčastnili distančně třeba se svými rodiči.

VÝZVY

Rozmanité výzvy pro všechny

ČARODĚJ DOBRODĚJ

Hi-tech outdoor hra po celý leden

ZKOUŠKY ONLINE

Vzdělání online formou

KRVAVÉ DĚDICTVÍ

Detektivní hra v online prostředí na Youtube

CHARITATIVNÍ SBÍRKA

Pomohli jsme covidovému oddělení JIP FNKV: Vybrali jsme peníze pro podporu doktorů a sester.

ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Otevírání políček před Vánoci

Poutníkův škrpál

Oddílový časopis vydáváme
také v online formě

Před třiceti lety touto dobou jsem začala chodit do skauta. Myslím, že mi to dalo do života hrozně moc a tak jsem dlouho vybírala i oddíl pro své děti. Nakonec začali chodit do oddílu Poutníci – není to skaut, ale turistický oddíl, ale je boží. Byli tam asi tak 3x, byli nadšení, těšili se na tábor a na výpravy. No a pak přišel koronavirus a volnočasové aktivity se stoply. Ze všech draze zaplacených kroužků nám ale nakonec právě ti Poutníci (které přitom vedoucí dělají ve svém volném čase a dobrovolnicky!) zůstali. O víkendu jsem spolu s dětmi absolvovala online vypravu se sbíráním plastů, předtím pár online schůzek, každý den se snažíme krom učení splnit i nějaké úkoly do poutnické #koronachallenge, souboru zábavných úkolů, který můžete na Poutníci online plnit klidně i vy. Strašně mě baví, že na tu změnu našich životů právě Poutníci zareagovali tak pružně a hravě – a jsem ráda, že moje děti tohle můžou zažívat. A já s nimi, po těch 30 letech od vlastních skautských začátků..

Irena H. – rodič

ZABAV SE A NAUČ SE